Psychologia Kompleks niższości - leczenie

Kompleks niższości – leczenie

-

Zygmunt Freud – twórca psychoanalizy – uważał, że kompleksy są czymś powszechnym, co każdy człowiek musi przejść, by umocnić i wykształcić pewne cechy osobowościowe.

Kompleks niższości wprowadzony został przez Alfreda Adlera, twórcę psychologii indywidualnej. Kompleks ten wyrażany jest zazwyczaj w reakcjach nerwicowych, postawach obronnych względem otoczenia, obawach i uczuciu wstydu oraz zagrożenia. Według Adlera tworzy się, gdy dziecko jest przez rodziców: odrzucane, rozpieszczane, lub zawstydzane przez nich. Kompleks niższości jest zespołem zorganizowanych wspomnień oraz ludzkich wyobrażeń, posiadających dużą siłę afektywną. Uczucia im towarzyszące są całkowicie lub częściowo nieświadome.

U osoby obciążonej tym kompleksem zmianie ulega sposób spostrzegania otaczającego świata, postawy jednostki, jej uczucia, posiadane wartości oraz zachowania. Człowiek taki analizuje, przetwarza każdą informację, zastanawiając się, czy nie został właśnie poniżony: wyśmiany, wykpiony lub skrytykowany.

Cechy charakteryzujące osobę obciążoną kompleksem niższości:

– przeświadczenie, że jej zdanie lub opinia jest niepoważna lub mniej istotna od innych;

– odczuwanie lęku przed konfrontacją i krytyką;

– poczucie bycia gorszym od innych ludzi;

– uważanie siebie za jednostkę słabą psychicznie i „bezosobowościową”;

– lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji;

– chęć zaimponowania komuś przy równoczesnym braku podejmowania jakichkolwiek działań wychodzących poza codzienny schemat jednostki.

Uwaga!

Osoba z kompleksem niższości powinna skierować się na psychoterapię. Pomocny może okazać się również trening asertywności.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie obecność kompleksu niższości? Jak się on Waszy zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wychować kota?

Panuje dość powszechne przekonanie, że kot jest zwierzęciem samowystarczalnym, nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania właściciela i nie daje się niczego nauczyć. Nie do końca jest to zgodne z prawdą.

Kredyt na samochód – wady i zalety

Kredyty samochodowe mają swoje wady i zalety. Ten rodzaj produktu oferowany jest zarówno przez banki komercyjne, jak i te powiązane bezpośrednio z danym producentem samochodu. Czyli kredyt na samochód możemy wziąć zarówno w placówce banku, jak i w salonie. Tutaj jednak pojawia się pierwszy „drobny druczek”. Kredyty w salonach samochodowych mogą być nieco droższe od tych w bankach. Dlatego, że udzielanych jest ich znacznie mniej. Banki mające stosunkowo duże „utargi” generowane na kredytach mogą sobie pozwolić na lepsza ofertę.

Zobacz też

Papryka faszerowana mięsem mielonym – przepis

Faszerowana papryka to bardzo smaczne danie, które najczęściej serwowane jest w naszych domach, kiedy ceny papryki nieco spadają. Co więcej, dużą zaleta tej potrawy jest możliwość jej mrożenia, a co za tym idzie – za jednym razem można zrobić kilka, a nawet kilkanaście takich papryk, zamrozić, później zaś co jakiś czas rozmrażać, najlepiej w mikrofali. W ten sposób możemy mieć w zapasie szybkie, łatwe do zrobienia danie na tzw. „czarną godzinę”.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: