Jak wygląda wyprysk kontaktowy?

Na wyeksponowanie zasługuje uczucie swędzenia danego miejsca na skórze. To objaw wysuwający się zwykle na pierwszy plan. Jak w przypadku wielu chorób, tak i w tym wypadku możemy mówić o postaci ostrej i przewlekłej. Gdy mówimy o ostrej postaci, to w wyniku jednorazowego kontaktu skóry z jakąś substancją ulega ona zaczerwienieniu. Na podłożu rumieniowatym może dochodzi do wytwarzania się pęcherzyków. Obserwować można również złuszczanie się tam naskórka. W przypadku postaci przewlekłych, chodzi o to, że skóra jest eksponowana na działanie jakiejś substancji w niewielkich ilościach, ale często. Wówczas objawy są nieco mniej dokuczliwe i wyraziste. Skóra w tym miejscu staje się sucha, może pękać i łuszczyć się. Obserwuje się także grudki pojawiające się na zaczerwienionej skórze.

Jakie substancje najczęściej wywołują kontaktowe zapalenie skóry?

Najczęściej odnotowuje się wyprysk kontaktowy, który powstaje w mechanizmie reakcji alergicznej. Oznacza to, że w jego powstawanie zaangażowany jest układ immunologiczny. Wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym jest najczęstszy. Najwięcej osób obserwuje u siebie objawy choroby, na skutek kontaktu skóry z rzeczami zrobionymi z niklu. Sztandarowym przykładem są zmiany dookoła pępka, które powstają w wyniku dotykania skóry przez sprzączkę od paska albo guzik od spodni. Nikiel jest także składnikiem sztucznej biżuterii, zatem spotyka się objawy nadwrażliwości na niego np. na płatach uszu. Również zauszniki od okularów mogą być niklowe i podrażniać skórę. Spośród innych metali, często chrom i kobalt są sprawcami zmian skórnych. Do substancji powodujących wyprysk kontaktowy należy także zaliczyć lanolinę, która wchodzi z skład kremów, formaldehyd, który znajduje się w lakierach do paznokci oraz w tworzywach sztucznych, składniki perfum, rękawiczki lateksowe, lycrę, barwniki obecne w farbach do włosów i wiele innych.

W powstawanie zmian skórnych w kontaktowym zapaleniu skóry nie musi być zaangażowany układ immunologiczny. Mówimy wtedy o reakcja z podrażnienia. Obserwuje się je u osób, które pracując mają styczność z kwasami, zasadami, rozpuszczalnikami, benzyną, pestycydami, cementem, ługami. Zwykle zmiany te mają charakter przewlekły.

Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne może potęgować zmiany skórne w wyprysku kontaktowym. Udowodniono także, że np. sama substancja u danej osoby nie powoduje zmian na skórze, a u tego samego człowieka, gdy dojdzie do kontaktu z nią „na słońcu” może już wywołać zmiany skórne.

Jak leczy się kontaktowe zapalenie skóry?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest unikanie kontaktu z substancją, która wywołuje objawy. Pomocne i przydatne jest wykonanie testów alergicznych, aby upewnić się, na co jesteśmy uczuleni. Świąd uśmierzają farmaceutyki zawierające mentol czy kamforę stosowane na zmiany skórne. Możliwe jest także przyjmowanie doustnie leków przeciwhistaminiowych. Zmiany skórne zwalcza się polecając pacjentom używać maści, które zawierają glikokortykosteroidy. O tym, jak silne będą to leki, decyduje lekarz, oceniając rozległość, nasilenie zmian skórnych i stan pacjenta. Osoby, u których występują reakcje nadwrażliwości powinny skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Cierpieliście kiedyś na kontaktowe zapalenie skóry? Domyślacie się, co Was podrażniło? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLamblioza – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułZapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here