Choroby Objawy skrzywienia przegrody nosowej

Objawy skrzywienia przegrody nosowej

-

Skrzywienie przegrody nosowej stanowi częstą patologię, z którą stykają się na co dzień pediatrzy, laryngolodzy i laryngolodzy dziecięcy.

Dlaczego dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej?

Wyróżnia się dwie główne przyczyny związane z etiologią tego schorzenia. Pierwsza z nich dotyczy zmian, które nastąpiły w trakcie rozwoju dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat. Wada związana jest z nierównym wzrostem chrząstki i kości. Gdy skrzywienie przegrody nosowej ma takie podłoże, mówi się wówczas o tym, że jest ono wadą rozwojową. Dziecko wymaga wtedy konsultacji i zbadania przez otolaryngologa, który proponuje dalsze leczenie małego pacjenta. U dorosłych natomiast do skrzywienia przegrody nosowej dochodzi zazwyczaj w wyniku doznanego urazu. Szacuje się, iż około 70% wszystkich urazów nosa to właśnie skrzywienie przegrody nosowej.

Jakie objawy patologiczne zgłasza pacjent, który cierpi z powodu skrzywionej przegrody nosowej?

Przede wszystkim manifestują się u niego objawy niedrożności nosa. Chorzy zwykle podają, że gorzej oddycha się im – jak to określają – „którąś dziurką nosa”. Lekarz bada drożność nosa w następujący sposób. Przyciska on swoim palcem skrzydełko nosa i poleca pacjentowi, aby wciągnął powietrze. Tak samo robi z drugą stroną. Porównuje następnie wciąganie powietrza po obu stronach i wyciąga wnioski.

Chorzy zgłaszają także różne trudności w oddychaniu. Czasami osoby ze skrzywioną przegrodą nosową mogą gorzej odczuwać zapachy. W skrajnych przypadkach możliwy jest zanik węchu. Niekiedy pacjenci mogą odczuwać bóle głowy związane ze skrzywieniem przegrody nosa. Jeśli skrzywienie przegrody trwa dłuższy czas, pacjenci tacy częściej chorują na zapalenia zatok niż osoby zdrowe.

Charakterystyczne jest także występowanie u tych osób kataru naczynioruchowego. Na czym on polega? Najczęściej taki katar pojawia się w związku z nagłą zmianą temperatury otoczenia, np. gdy dana osoba wychodzi z ciepłego pomieszczenia na dwór w zimie. Wówczas nagle zaczyna się kichanie, a z nosa wydobywa się wodnista wydzielina. Taki katar naczynioruchowy mija po krótkim czasie. W badaniu fizykalnym chorego może się okazać, że po stronie skrzywionej przegrody dochodzi do atrofii małżowin, natomiast po stronie zdrowej obserwuje się ich przerost.

Leczenie skrzywionej przegrody nosowej jest leczeniem operacyjnym, polega na wykonaniu plastyki przegrody bądź na podśluzówkowej resekcji przegrody nosa.

Jakie objawy skrzywienia przegrody występowały u Was lub Waszych bliskich? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za jazdę po pijanemu?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to surowo karane przestępstwo. Tak surowe kary mają na celu odstraszenie potencjalnych sprawców przed jego popełnieniem.Warto wiedzieć jaka kara czeka nas za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Jak zrobić namiot bezcieniowy do robienia zdjęć?

Namiot bezcieniowy to, jak sama nazwa wskazuje, małe kwadratowe lub prostokątne pomieszczenie, przypominające swoją konstrukcją namiot, zbudowane z białego materiału przepuszczającego światło. Dzięki niemu możemy uzyskać idealnie oświetlony obiekt, pozbawiony cieni, które nagminnie występują w przyrodzie.

Zobacz też

Jak wymienić akumulator w motocyklu?

Długoletnie eksploatowanie motocykla oznacza w praktyce powolne zużywanie się jego poszczególnych części, co prowadzi nieuchronnie do momentu, kiedy nie ma już dla nich ratunku i konieczne jest udanie się do sklepu i zakupienie nowych. Akumulator jest jednym z częściej wymienianych podzespołów pojazdów.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: