Znanych jest bardzo wiele przyczyn, które mogą powodować, że oko stanie się czerwone. Niektóre z nich są stosunkowo błahe i nie wymagają leczenia, inne z kolei są poważne i konieczne jest udzielenie choremu człowiekowi profesjonalnej pomocy.

Na początek przytoczmy poważniejsze przyczyny wystąpienia czerwonego oka. Zawsze bardzo istotne jest określenie, czy pacjentowi towarzyszą dodatkowo jakiekolwiek inne dolegliwości. Współistnienie silnego bólu oka, unikanie światła, nadmierne łzawienie wyraźnie podpowiadają, aby chory jak najszybciej zgłosił się do okulisty. Taka konfiguracja symptomów przemawiać może za atakiem jaskry, ale bezwzględnie wymaga różnicowania z zapaleniem tęczówki i ciałka rzęskowego.

Diagnostykę różnicową przeprowadza lekarz okulista. Wypytuje on pacjenta, czy nie ma on wrażenia, że widzi tęczowe koła. Lekarz musi określić i opisać wygląd źrenic pacjenta. Zwykle sprawdza się także obecność obrzęku rogówki, mierzy się również ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ocenia się, czy komora oka nie jest spłycona. Rozszerzone źrenice, widzenie tęczowych kół, obrzęk rogówki, spłycenie komory i podwyższone ciśnienie w gałce ocznej w połączeniu z wyżej opisanym zespołem symptomów wskazują na atak jaskry. Wówczas leczenie polega na podawaniu miejscowo kropli do oczu zawierających piokarpinę. Zleca się również stosowanie ogólnie leku o nazwie acetamizol. Pomocne są także leki z grupy beta-blokerów.

Warto zdawać sobie sprawę, że zespół czerwonego oka może wystąpić w przebiegu zapalenia twardówki czy też zapalenia nadtwardówki. Taki procesy zapalne nierzadko są jednym z pierwszych symptomów chorób ogólnoustrojowych dotyczących tkanki łącznej.

Przekrwienie spojówek, które daje obraz czerwonego oka, wystąpić może w przebiegu alergicznego zapalenia spojówek. W takich wypadkach zawsze obecny jest świąd, bardzo często oko nadmiernie łzawi i piecze. W leczeniu wykorzystuje się krople do oczu zawierające preparaty przeciwhistaminowe, które znacząco łagodzą objawy.

Obraz czerwonego oka może powstać na skutek wylewów krwi pod spojówkę. Powtarzające się wylewy podspojówkowe mogą pojawiać się u chorych, u których stwierdza się zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze. Czasami u danej osoby występuje nadmierna kruchość naczyń. Wówczas większy wysiłek fizyczny, kaszel, wymioty mogą doprowadzić do takich krwotoków. Takie wylewy podspojówkowe same ograniczają się, dlatego nie leczy się ich u okulisty. Ważne jest natomiast odpowiednie leczenie ewentualnej choroby ogólnoustrojowej, np. nadciśnienia tętniczego.

Z jakiego powodu u Was występuje czerwone oko? Jak radzicie sobie z tą dolegliwością? Czekamy na Wasze komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPorażenie nerwu twarzowego – leczenie
Następny artykułObjawy skrzywienia przegrody nosowej

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here