Choroba ta bardzo łatwo przenosi się. Jaja owsika gromadzą się w okolicach odbytu, przenoszą się bardzo łatwo na bieliznę, ubrania, także na pościel. Owsicą można się zarazić nie tylko przez dotknięcie jaj, znajdujących się np. na ubraniu, ale także przez ich wdychanie.

W czasie leczenia dziecka należy pamiętać o tym, aby na noc zakładać dziecku ciasną przylegającą bielizę, aby nie zakazić pościeli. Dodatkowo należy dziecku zakładać rękawiczki, najlepiej z jednym palcem, aby w jak największym stopniu ograniczyć drapanie w okolicach odbytu. Piżamkę i bieliznę przed praniem należy zalać wrzątkiem, a następnie prać w 90 stopniach i dokładnie wyprasować. Przy zakażeniu owsikiem ludzkim należy bardzo dokładnie wyczyścić całe mieskzanie, wyprać wszystkie ubrania. Należy także pamiętać o wyczyszczeniu zabawek, na których także mogą występować jaja owsika.

Jeśli zauważymy, że dziecko jest nadpobudliwe, ma problemy z zaśnięciem, w nocy wierci się i drapie, ma podkrążone oczy, jest blade, należy pójść z nim do lekarza, bo mogą być to objawy zakażenia owskiem ludzkim. Lekarz zleca dokładne badania, które wykazują ewentualne zakażenie. Wprowadza leczenie farmakologiczne. Kuracja jest krótka, ale należy ją powtórzyć w ciągu dwóch tygodni. Leki te działają na dorosłe osobniki, a nie na jaja. Kuracja musi być powtórzona, aby zabić osobniki, które dojrzały już w trakcie leczenia.

owsica u dzieci morguefile.com

Kurację farmakologiczną należy wspomagać odpowiednią dietą. Należy spożywać takie produkty, które zwiększą perystaltykę jelit, co przyspieszy wydalenie owsika ludzkiego z organizmu. Do takich produktów należą kasze, warzywa strączkowe, surowe owoce i warzywa. Nie powinno się spożywać dużej ilości węglowodanów.

Bardzo ważna jest hgiena. Należy podmywać dziecko kilka razy w ciągu dnia. Należy pilnować dziecko, by po skorzystaniu z toalety dokłądnie umyło ręce mydłem i gorącą wodą. Powinno mieć także krótko obcięte paznokcie, które powinny być czyszczone szczoteczką codzennie. Należy zwrócić szczególną uwagę na mycie rąk przed każdym posiłkiem i aby nie spożywać nieumytych owoców, nawet z rodzinnej działki.

Owsica to bardzo nieprzyjemna i wstydliwa choroba, którą należy leczyć. Należy pamiętać także o tym, że gdy nasze dziecko zachoruje, to trzeba powiedzieć o tym opiekunom w przedszkolu. Wtedy wdrażane jest leczenie także u innych dzieci.

Wasze dziecko ma owsiki? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny
Następny artykułOwsica u dzieci – objawy

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here