Zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu tego schorzenia zwraca się uwagę na higienę. Jednak nie zawsze prawidłowa higiena jest w stanie uchronić nas przed zakażeniem tym pasożytem. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że można się nim zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także drogą wziewną. Choroba ta dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Drugim schorzeniem, któremu towarzyszy zgrzytanie zębów, to tzw. bruksizm. Szczególnie często występuje u dzieci do 6. roku życiu, głównie w okresie, kiedy dziecko ząbkuje, pojawiają się zęby mleczne. Prawdopodobnie zgrzytanie zębami nasila się w okresie stresu oraz w przypadku wady zgryzu.

zgrzyta zębami dzieckomorguefile.com

Należy zwrócić uwagę na to, jak poważne mogą być skutki zgrzytania zębami. Może to doprowadzić do kruszenia się zębów, ścierania się szkliwa, bólu stawów żuchwowych, a czasem nawet do ich uszkodzenia.

W przypadku, gdy zauważymy, że zgrzyta zębami, należy obserwować czy nie pojawiają się też inne objawy. Najlepiej od razu udać się do lekarza, który stwierdzi ich przyczynę.

Wasze dziecko zgrzyta zębami? Od jak dawna? W jakich sytuacjach? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki magnez wybrać?
Następny artykułOwsiki u dzieci – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here