U dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku życia oraz u osób starszych, zdarzają się zapalenia kości wywołane przez Escherichia coli. Czasami stwierdza się, że czynnikiem etiologicznym zapalenia kości jest Mycobacterium tuberculosis, czyli prątek gruźlicy.

W jaki sposób bakterie dostają się do kości?

Znane są dwie drogi ich penetracji do układu kostnego. Pierwsza z nich związana jest z obecnością u człowieka rany otwartej. Wówczas czynniki etiologiczne mogą się dostać do jamy szpikowej w sposób bezpośredni. Taka rana może powstawać na skutek jakiegoś urazu. Szczególnie narażeni są pacjenci, u których doszło do złamania otwartego kości. Trzeba pamiętać, iż obecność drobnoustrojów w ranie zwykle opóźnia procesy gojenia się jej.

Na bezpośredni kontakt drobnoustrojów chorobotwórczych z kośćmi narażeni są także pacjenci, którzy mieli wykonywany zabieg operacyjny dotyczący kości. Dlatego lekarze ortopedzi wdrażają na oddziałach chirurgii urazowej i ortopedii odpowiednie procedury, związane chociażby z podawaniem antybiotyków, aby uchronić swoich pacjentów przed nieprzyjemnymi powikłaniami po operacjach.

Druga droga, którą mogą dostawać się bakterie do kości, jest droga krwiopochodna. Cały proces chorobowy rozpoczyna się od tego, że w organizmie człowieka znajduje się gdzieś ognisko zakażenia. Może to być zapalenie ucha środkowego, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. W przebiegu tych chorób np. u małych dzieci bądź w przypadku braku oczekiwanych efektów zastosowanego leczenia, dochodzić może czasami do rozwoju bakteriemii, czyli do obecności bakterii we krwi obwodowej. Mówimy tu o bakteriemii, ponieważ ostre zapalenia kości najczęściej wywoływane są przez gronkowca złocistego. Wraz z krwią bakterie podążają do kości. Osiadają zwykle w miejscach, gdzie jest najbardziej rozwinięta sieć naczyń krwionośnych, np. przy nasadach kości. Drogą krwionośną dochodzi także do przenoszenia prątków gruźliczych.

Jakie są objawy zapalenia kości?

Symptomy pojawiają się gwałtownie i są zwykle nasilone. W obrazie klinicznym dominuje wysoka gorączka połączona często z dreszczami. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów pogorszeniu może ulec kontakt z nimi. Oczywiście występuje ból w okolicy, w której toczy się infekcja oraz dochodzi do tego, że pacjent podświadomie i ze względu na bolesność nie porusza np. kończyną w danym stawie. Skóra powyżej miejsca objętego patologią może być zaczerwieniona, często pojawia się także obrzęk.

Leczenie zapalenia kości powinno być rozpoczęte bardzo szybko. Musi być ono prowadzone przez lekarzy specjalistów, najlepiej ortopedów. Stosuje się antybiotykoterapię oraz wykonywane są nawiercania kości i drenowanie miejsc, gdzie znajduje się ropa.

Czy cierpieliście kiedyś na zapalenie kości? Jak udało Wam się wyleczyć? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak skutecznie odinstalować program antywirusowy – McAfee, Avg, Norton
Następny artykułJakie są przyczyny omdleń?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here