Choroby Jakie są przyczyny omdleń?

Jakie są przyczyny omdleń?

-

Do omdlenia dochodzi, kiedy wraz z krwią dopływa do mózgu za mało tlenu lub kiedy na kilka sekund dochodzi do ustania przepływu mózgowego. U niektórych osób występują objawy przedomdleniowe. Czasami, gdy u danej osoby doszło do kilku omdleń, może ona kojarzyć i łączyć pojawienie się objawów zwiastujących omdlenie, prodromalnych. Do najczęstszych symptomów, które mogą się pojawić, zalicza się zawroty głowy i uczucie nagłego słabnięcia. Niektóre osoby pocą się. Jeszcze inne zgłaszają, że przed omdleniem odczuwały nudności. Zdarza się wystąpienie krótkotrwałych zaburzeń widzenia lub uczucia kołatania serca.

Wyróżnia się różne typy omdlenia, w określaniu jego rodzaju główną rolę odgrywa wywiad zebrany od pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności omdlenia. Do bardzo częstych typów omdleń należą omdlenia odruchowe. Choć mogą dotyczyć także osób starszych, w przeważającej większości przypadków spotyka się je u ludzi młodych i zdrowych. Na skutek niewłaściwej reakcji na drodze odruchów dochodzi do zwolnienia akcji serca bądź do rozszerzenia naczyń krwionośnych, które prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi.

Znane są pewne czynniki, które niejako sprzyjają omdleniu odruchowemu. Zdarzyć się ono może po zadziałaniu nieprzyjemnego bodźca, który pojawił się dość nieoczekiwanie, np.: zobaczenie czegoś, ból, wyczucie odrażającego zapachu. Bardzo często do omdleń dochodzi u osób, które przez dłuższy okres czasu stały w miejscy pełnym ludzi. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo omdlenia jest wysoka temperatura otoczenia. Taka temperatura i tłum ludzi nasilają możliwości wystąpienia omdleń.

Czasami omdlenie odruchowe następuje po natężonym wysiłku fizycznym lub po spożyciu posiłku. Za ciasny kołnierzyk koszuli, który ściśle przylega w okolicy zatoki szyjnej, może również przyczynić się do omdlenia. Najczęściej takie omdlenia mają miejsce u osób zdrowych, ale dla pewności warto przy powtarzających się epizodach zgłosić się do lekarza, który przede wszystkim oceni, czy nasze serce pracuje prawidłowo.

Niekiedy zdarza się, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, którzy rozpoczynają leczenie polegające na przyjmowaniu leków moczopędnych lub leków, których mechanizm działania polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, doświadczają omdleń. Mają one miejsce zwykle po tym, jak pacjenci przyjmują pozycję stojącą. Wówczas dochodzi u nich do spadku ciśnienia tętniczego.

Trzeba pamiętać, że omdlenia mogą być objawem poważnej choroby, która toczy się w organizmie. Zwłaszcza osoby w średnim i podeszłym wieku powinny nie bagatelizować takich objawów. Omdlenia związane mogą być z zaburzeniami rytmu serca, a także z zaburzeniami dotyczącymi naczyń krwionośnych mózgu.

Czy zdarza Wam się zemdleć? W czym doszukujecie się przyczyn? Czekamy na Wasze komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozpoznać ADD u dziecka?

ADD to zaburzenia koncentracji uwagi często objawiające się wraz z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Zaburzenia te są podtypem zaburzeń znanych pod nazwą ADHD. Objawy te dotykają zwykle trzech sfer poznawczych dziecka: intelektualnej, ruchowej i emocjonalnej.

Podanie do pracy za granicą

Podobnie jak w Polsce życiorys to podstawa w ubieganiu się o niemal każdą pracę, a jego posiadanie to warunek wzięcia udziału w prawie każdym procesie rekrutacyjnym. Dlatego poszukiwanie pracy za granicą rozpocząć należy od przygotowania profesjonalnego życiorysu.

Zobacz też

Hearts – jak grać? Zasady

Hearts (kierki) to popularna gra dostępna w systemie Windows. Do gry potrzebna jest pełna talia - pięćdziesiąt dwie karty. Gra toczy się między czterema uczestnikami. W wersji dostępnej w Windows rolę trzech rywali odgrywa komputer. Celem gry jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów. Przeciwnicy, których odgrywa tutaj komputer, umieszczeni są po lewej i prawej stronie, a także na górze ekranu. Każdemu graczowi przyznaje się trzynaście kart.

Modne i piękne wanny wolnostojące

Urządzenie własnej łazienki to zadanie trudne, ale bardzo ważne. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie ono bardzo...

Gadżety religijne dla siebie i najbliższych

Gadżety religijne mogą być świetnym prezentem dla osoby, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Wśród nich znajdują się drobiazgi codziennego...

Może Cię zainteresuje: