Aktualnie coraz rzadziej używa się określenia „ziarnica złośliwa”, bardziej powszechne jest stosowanie określenia – chłoniak Hodgkina. Pacjenci, u których wykrywana jest ziarnica złośliwa, to albo młodzi dorośli, albo osoby po 50 roku życia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Zawsze alarmujące jest zaobserwowanie objawów ogólnych, które wskazywać mogą na obecność choroby nowotworowej. Należą do nich utrzymujące się przez dłuższy okres czasu stany podgorączkowe lub gorączka, które nie reagują na leczenie i nie można podać innej przyczyny ich występowania. Warto wykonać przynajmniej podstawowe badania, jeśli w ciągu pół roku w sposób niezamierzony ktoś chudnie, a utrata masy ciała wynosi 10% z wartości wyjściowej.

Jeśli dana osoba zauważy, że w nocy budzi się zlana potem tak, że musi się przebrać, a na poduszce znajduje się mokra plama, powinien również udać się do lekarza. W przypadku ziarnicy złośliwej u prawie wszystkich chorych obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych. Często powiększeniu ulegają węzły szyjne, pachowe i znajdujące się w śródpiersiu. Poza tym, że są one duże, często przypominają gulki, nie sprawiają pacjentom bólu. W dotyku wydają się być twarde i ciężko przesunąć je względem podłoża. U chorych na ziarnicę złośliwą w badaniu lekarskim można wyczuć, że ich wątroba lub śledziona uległa powiększeniu.

Jak rozpoznaje się ziarnicę złośliwą?

Oczywiście cały proces diagnostyczny wdraża się w przypadku, gdy u pacjenta zauważa się powyższe objawy. Konieczne jest wykonanie morfologii krwi obwodowej z rozmazem. Najważniejsze w postawieniu diagnozy jest badanie histologiczne powiększonego węzła chłonnego. Jeśli istnieje taka możliwość, powinno się pobrać cały powiększony węzeł chłonny i wysłać go do badania.

Patomorfolog, który ocenia dostarczony mu materiał, dostrzega wyraźnie obecność nieprawidłowych a specyficznych dla ziarnicy złośliwej komórek Reed-Sternberga. Typowo otoczone są one tzw. komórkami odczynowymi. Czasami zasadne jest wykonanie badania szpiku kostnego. Często zleca się pacjentom, aby zrobili prześwietlenie klatki piersiowej, ponieważ w wyniku choroby może dojść do poszerzenia śródpiersia z powodu powiększenia węzłów chłonnych znajdujących się tam.

Jakie istnieją możliwości leczenia ziarnicy złośliwej?

Wybór metody leczenia ziarnicy złośliwej zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania tej choroby u konkretnego pacjenta oraz od tego, z jakim typem chłoniaka Hodgkina mamy do czynienia. We wczesnych stadiach choroby stosuje się radioterapię radykalną. U osób, u których choroba jest bardziej zaawansowana, zasadne jest wdrożenie chemioterapii. Wielu pacjentów leczy się poprzez kojarzenie chemioterapii i radioterapii.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadanie szpiku kostnego – na czym polega, do czego służy?
Następny artykułChoroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here