Choroby Znieczulenie podpajęczynówkowe - przeciwwskazania

Znieczulenie podpajęczynówkowe – przeciwwskazania

-

Istnieje lista przeciwwskazań do wykonania znieczulenia podpajęczynówkowego, które muszę być bezwzględnie respektowane. Należą do nich zaburzenia krzepnięcia krwi zdiagnozowane u chorego. Nie przeprowadza się tego rodzaju znieczulenia u osób, u których rozwinęła się sepsa. Wykonanie tego znieczulenia eliminują stany hipowolemii oraz wstrząsu. Jeśli u chorego stwierdzane są zaburzenia neurologiczne, a szczególnie w sytuacjach, gdy nie została postawiona jeszcze ostateczna diagnoza, także unika się znieczulenia podpajęczynówkowego. Gdy pacjent leczy się z powodu niektórych chorób układu krążenia, np. ciężkiego nadciśnienia tętniczego, ciężkiej wady wrodzonej serca, miażdżycy naczyń mózgowych itp., także unika się tego typu znieczulenia. Trzeba pamiętać, że gdy chory nie wyrazi zgody na zastosowanie u niego tego znieczulenia, nie można go przeprowadzić.

O tym, czy pacjent może być zakwalifikowany do znieczulenia podpajęczynówkowego, decyduje lekarz anestezjolog. Uwzględnia się przede wszystkim stan ogólny pacjenta. Następnie ważne jest, jak długo, oczywiście orientacyjnie, będzie trwał zabieg operacyjny. Nie stosuje się tego typu znieczuleń przy krótkotrwałych, kilkunastominutowych zabiegach oraz przy bardzo długich operacjach, które trwają dłużej niż 3 godziny. Zasadność znieczulenia podpajęczynówkowego związana jest również z miejscem, w którego obrębie przeprowadzany będzie zabieg. Najczęściej ten rodzaj znieczulenia stosuje się przy operacjach, które dotyczą, bardzo ogólnie mówiąc, rejonów ciała poniżej pępka.

Do operacji, które często wykonywane są przy zastosowaniu tego znieczulenia, zaliczamy: zabiegi urologiczne takie jak przezcewkowa resekcja prostaty, operacje ortopedyczne na stawie biodrowym. Ponadto znieczulenie podpajęczynówkowe może być zastosowane jako metoda walki z bólem porodowym przy porodzie drogami natury, w zabiegach ortopedycznych kolana, stopy, a także tych dotyczących uda i podudzia. Czasami stosuje się je do zabiegów, które prowadzone są w rejonie krocza.

Do wykonania znieczulenia podpajęczynówkowego wykorzystuje się anestetyki, które podaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Wywołują one przerwanie przewodzenia bodźców nerwowych zarówno czuciowych, jak i ruchowych. Leki wpływają szczególnie na struktury zwane korzeniami przednimi i tylnymi nerwów rdzeniowych. Taka blokada pojawia się stopniowo, a całkowite znieczulenie następuje średnio po kilkunastu minutach od podania środków anestetycznych.

Czy znacie inne przeciwwskazania do zastosowania takiego znieczulenia? Podajcie je w komentarzach

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak chronić dziecko przed szkodliwymi treściami w Internecie?

W dzisiejszym świecie Internet staje się coraz bardziej popularnym sposobem poznawania świata. Stanowi narzędzie pracy oraz źródło wielu informacji dotyczących wszelkich dziedzin. Dzieci w wieku szkolnym korzystają z Internetu, aby zdobyć niezbędne wiadomości potrzebne do odrobienia zadań domowych oraz dalszego kształcenia się. Mimo wielu zalet, jakie oferuje Internet niezależnie od wieku i zajęcia, stanowi jednocześnie zagrożenie, często dla najmłodszych.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój,...

Zobacz też

Zdrowy tryb życia u młodzieży

Okres dojrzewania to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Kształtuje się wtedy nie tylko nasza psychika, ale także ciało. Od prawidłowego rozwoju w tym okresie zależy całe nasze przyszłe życie.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: