Jedną z podstawowych ciążowych dolegliwości są oczywiście mdłości. Pojawiają się przede wszystkim rano, ale niektórym paniom dokuczają nawet cały dzień. Niestety nie ma środka, który w błyskawiczny sposób zapobiegłby nudnościom. Warto jednak sięgnąć po wypróbowane przez wiele kobiet w ciąży sposoby. Ponieważ najczęstsze są mdłości poranne, należy zapobiec im jeszcze przed wstaniem z łóżka. W tym celu trzeba unikać gwałtownego zrywania się. Lepiej jest poleżeć chwilę dłużej, poprzeciągać się. W pobliżu łóżka, bez konieczności wstawania, warto jest przygotować wcześniej jakąś suchą przekąskę, na przykład herbatnik. Dobrze, jeśli takie dodatkowe polegiwanie odbywa się w pozycji półleżącej. Dopiero wtedy można delikatnie wstać i zjeść śniadanie. Ważne jest nieobciążanie żołądka. Trzeba jeść małymi porcjami, unikać potraw smażonych, ciężkostrawnych oraz mocno przyprawionych. Błędem jest dopuszczanie do uczucia głodu. Co więcej – głód wzmaga nudności. Warto jest więc mieć zawsze pod ręką małą przekąskę, na przykład sucharki lub migdały. Niektórym pomaga rzucie świeżego imbiru. Tak naprawdę każda przyszła mama znajdzie swój własny sposób na mdłości.

Zwłaszcza pod koniec ciąży mocno potrafi dokuczyć zgaga. Również w przypadku przykrego pieczenia w przełyku ważna jest profilaktyka. Niezbędne jest sięganie po niewielkie porcje jedzenia oraz unikanie potraw smażonych, ostro przyprawionych oraz kwaśnych. Na liście produktów do zdecydowanego ograniczenia są kawa, herbata i napoje gazowane. Ważne jest spokojne spożywane posiłków i nieobjadanie się na noc (kolacja nawet trzy godziny przed położeniem się spać). Ułożenie w łóżku powinno zapewniać pozycję półleżącą.

Kobietom w ciąży towarzyszy jeszcze wiele innych dolegliwości: zaparcia, obrzęki, bóle pleców, kurcze łydek. W przypadku zaparć i obrzęków zaleca się utrzymywanie umiarkowanej aktywności fizycznej oraz wypijanie dużej ilości wody. Opuchniętym nogom ulgę przyniesie odpoczynek z wysoko uniesionymi stopami. W uporczywych skurczach łydek lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych preparatów zawierających magnez i potas.

Jakie ciążowe dolegliwości dokuczają/ dokuczały Wam przede wszystkim? Jak sobie z nimi radziłyście? Macie jakieś rady dla innych Mam? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozwój dziecka w ciąży miesiąc po miesiącu
Następny artykułBadanie prenatalne – co to jest, jak wyglądają, zagrożenia

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here