Co powinno znaleźć się na talerzu kulturysty, a czego lepiej unikać

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się tzw. bodybuilding. Tak się dzieje nie tylko wśród mężczyzn, choć są oni raczej większością wśród kulturystów dbających o swój wygląd oraz masę mięśniową.  Pozwala ona czuć się dobrze w swoim własnym ciele oraz pomaga zbudować większą pewność siebie. Decydując się na taki tryb życia, trzeba być gotowym na wyrzeczenia. Ważną rolę odgrywają bowiem nie tylko ćwiczenia, ale dopasowana i zbilansowana dieta.

Jakie wartości muszą zawierać posiłki na wzrost masy?

Zarówno osoby doświadczone, jak i te, które dopiero wchodzą na nową drogę życia, wiedzą, że posiłek na masę https://dietly.pl/blog/dieta-na-mase-zasady w diecie kulturystów rządzi się swoimi prawami. Pewnych składników musi zawierać znacznie więcej niż u przeciętnego człowieka, z kolei z innych należy całkowicie zrezygnować.

Kluczowym elementem diety na przyrost mięśni niewątpliwie jest białko, które odpowiada za wzrost masy mięśniowej. Praktycznie w każdym posiłku kulturysta powinien dostarczać swojemu organizmowi kolejne dawki białka. I to nie byle jakiego! Najlepiej by były to białka pełnowartościowe, czyli zawierające w swoim składzie wszystkie potrzebne aminokwasy

Równie istotne jest jednak dostarczanie w posiłkach wszystkich niezbędnych witamin oraz mikro i makro elementów. W diecie osób dbających o masę mięśniową nie może zabraknąć takich składników jak:

 • Witaminy z grupy B – zapewniają one szybszą regenerację po ciężkim wysiłku fizycznym, odpowiadają za obniżenie poziomu zmęczenia psychofizycznego oraz biorą udział w istotnych przemianach metabolicznych.
 • Witamina A – uczestniczy w budowie tkanki mięśniowej oraz wspomaga układ kostny.
 • Witamina D – wzmacnia odporność organizmu.
 • Witamina E – usprawnia funkcjonowanie mięśni i pozytywnie wpływa na ich regenerację po treningu.
 • Błonnik pokarmowy – gwarantuje uczucie sytości na długi czas.

Składników, których nie może zabraknąć w posiłku na masę, z pewnością jest o wiele więcej. Osoby decydujące się na nią, muszą być gotowe na wyrzeczenia oraz zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania.

Ważne składniki w diecie na masę

Posiłki należy planować z wyprzedzeniem w taki sposób, aby w ciągu dnia dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, aby wzrostowi ulegała tkanka mięśniowa, nie zaś tłuszczowa. Oznacza to, chociażby zapewnienie tzw. nadwyżki kalorycznej (ok. 400 kcal) na podstawie produktów zawierających dużą ilość białka, nie zaś cukrów prostych czy tłuszczów nasyconych.

Do takich składników pokarmowych należą np.:

 • mięso drobiowe,
 • ryby,
 • jaja,
 • owoce morza,
 • chudy nabiał (np. maślanka, kefir, twaróg),
 • soja, fasola, ciecierzyca, soczewica i inne rośliny strączkowe,

W posiłku na masę nie może również zabraknąć węglowodanów złożonych, takich jak chociażby: ryż brązowy, kasze czy pieczywo pełnoziarniste. Zapewniają one źródło energii, która w końcowym efekcie i tak zostanie zużyta podczas codziennych treningów.

Zadbać należy także o obecność w posiłkach zdrowych tłuszczów nasyconych, które kryją się w takich produktach jak: oliwy, pestki, nasiona czy orzechy. Z pewnością wpłyną one korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, zachodzące w nim procesy, ale również na samą pracę mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here