Istnieją dwie odmiany cukrzycy: cukrzyca typu 1 (insulinozależna), która skutkuje całkowitym lub częściowym upośledzeniem produkcji insuliny przez trzustkę oraz cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna), która występuje u ludzi powyżej 40 roku życia i przejawia się nadmierną pordukcją insuliny. Osoby, które cierpią na jedno tych schorzeń, powinny znajdować się pod stałą opieką lekarza. Choroba może mieć efekty niebezpieczne dla organizmu, a co gorsza, objawy również.

Cukrzyk powinien wyrobić sobie jeden, podstawowy nawyk: codziennie sprawdzać poziom cukru we krwi. Badania można wykonywać samodzielnie, za pomocą specjalnego przyrządu, dostępnego w aptece. Dzięki temu można zapobiec hipoglikemii – nadmiernemu obniżaniu poziomu cukru we krwi. Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1, mogą nabawić się kwasicy ketonowej, inaczej mówiąc hiperglikemii. Szczególnie wyczuleni na objawy tej choroby powinni być diabetycy.

Cukrzycy szczególną wagę muszą zwracać na odżywianie. Aby wyrównać lub przynajmniej zmniejszyć wahania poziomu glukozy we krwi, cukrzycy powinni jeść o regularnej porze i dużą wagę przywiązywać do diety. W leczeniu cukrzycy typu 1 stosowane są iniekcje insuliny. Można zabieg ten wykonywać samodzielnie. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 mogą całkowicie lub częściowo zaradzić jej skutkom, poprzez ćwiczenia fizyczne i odpowiednie odżywianie. Osoby z cukrzycą typu 1 30 minut przed rozpoczęciem gimnastyki powinny spożyć posiłek bogaty w węglowodany, aby wyrównać poziom glukozy we krwi. Na wypadek wystąpienia objawów hipoglikemii, należy przygotować coś do jedzenia i picia. Osoby z cukrzycą typu 2 szczególny nacisk powinny położyć na odchudzanie, lecz nie zaleca im się ćwiczeń, podczas których może wystąpić duże wahanie ciśnienia. Niemniej zanim przystąpi się do regularnych ćwiczeń, należy skorzystać z porady specjalisty. Niezbędne może się okazać przyjmowanie insuliny lub leków doustnych.

Oprócz konwencjonalnych metod leczenia można stosować terapie ziołowe. Korzystne działanie ma wywar z liści czarnej borówki – obniża poziom glukozy we krwi – oraz nasiona kozieradki – obniżają poziom glukozy, insuliny i cholesterolu. Zaleca się również stosowanie ziół chińskich, takich jak korzeń żeń-szenia, akupunkturę i medycynę psychosomatyczną, np. medytację.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurzajki – jak się ich pozbyć?
Następny artykułBłonnik pokarmowy – zalety

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here