Dieta Dobroczynny wpływ alg na ludzki organizm

Dobroczynny wpływ alg na ludzki organizm

-

Spirulina jest jedną z najlepiej znanych i najbardziej popularnych w ostatnich czasach alg morskich. Jej ogromna popularność wynika z faktu, że roślina dostarcza do organizmu cały szereg niezbędnych związków odżywczych. Poznaj bliżej jej właściwości, abyś i ty mógł je wykorzystać dla swojego zdrowia.

Niepozorna alga morska o bogatym składzie

Z pozoru alga morska wydaje się niepozorną rośliną, jednakże zachwyca swoim bogatym składem. Ze względu na związki, które zawiera w wysokim stężeniu, często uważana jest za jeden z “super foods”. Chętnie wykorzystują ją zarówno osoby trenujące sporty w celu uzupełnienia diety w niezbędne składniki, jak również wegetarianie i weganie.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o chlorofilu, beta-karotenie, flawonoidach i fikocyjaninie, czyli związkach, które są charakterystyczne dla roślin. Dostarczane wraz z pożywieniem wpływają na metabolizm i pomagają w prawidłowym przebiegu reakcji, zachodzących w organizmach żywych. Przykładowo, beta-karoten jest istotnym prekursorem witaminy A. Dodatkowo jest ona także źródłem wartościowego, roślinnego białka.

Oprócz tego algi morskie, hodowane w specjalnych warunkach, odznaczają się wysokimi stężeniami witamin i minerałów, między innymi żelaza, miedzi, cynku czy selenu. Dzięki temu uzupełniają ich ewentualne niedobory, a podawane wraz z całą rośliną i innymi zawartymi w niej składnikami odznaczają się wysoką bioprzyswajalnością. Pod tym względem króluje wręcz spirulina hawajska pacificka, która jest hodowana w specjalnie przygotowanych dla niej basenach o optymalnym składzie i temperaturze.

Na jakie układy działa spirulina?

Spirulina, ze względu na swój bogaty skład, wykazuje bardzo szerokie działanie na organizm ludzki. Między innymi pełni funkcję budulcową dla mięśni, nerwów czy mózgu za sprawą dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka. Oprócz tego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu nerwowego, co jest możliwe dzięki witaminom z grupy B. Z kolei witamina K pozytywnie wpływa na proces krzepnięcia krwi, stan kości i odporności. Dzięki witaminie A poprawia się ostrość widzenia, wspomagane są procesy regenracyjne i układ odpronościowy. Jest ona także niezbędna do utrzymania pięknej, zdrowej skóry.

Osoby cierpiące na niedobory mikroelementów na pewno skorzystają z możliwości ich uzupełnienia. Warto wymienić między innymi żelazo, które jest niezbędne w transporcie tlenu i wpływa na procesy metaboliczne, czy miedź, istotną dla pracy enzymów oraz metabolizmu. Selen z kolei pozytywnie wpływa na stan układu nerwowego, włosy, skóry i paznokci. Obecność wszystkich tych związków będzie działała także kojąco na stres oraz minimalizowała zmęczenie.

Bezpieczne spożywanie spiruliny

Na koniec warto podkreślić, że spirulina w proszku może być dodawana do codziennej diety, między innymi do jogurtów czy smoothie, dzięki czemu jej spożycie będzie przyjemne i łatwe. Jest produktem naturalnym, ekologicznym i certyfikowanym przez międzynarodowe instytucje, dzięki czemu gwarantuje pozytywny wpływ na człowieka. Co więcej, może być wykorzystywana przez osoby przebywające na różnorodnych dietach, między innymi wegańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nalewka z czarnego bzu – przepis

Czarny bez ma nieocenione właściwości i szerokie zastosowanie - w medycynie, kosmetyce i w kuchni. Choć owoców czarnego bzu nie jada się na surowo, bardzo często przetwarza się je na konfitury, soki, kisiele i dżemy.

Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

Przez większość pracodawców osoby niepełnosprawne są chwalone jako lojalni, obowiązkowi i wydajni pracownicy. Osoby te dokładają wszelkich starań by ich praca nie była gorsza niż pełnosprawnych kolegów, jednakże pewnych fizycznych ograniczeń nie da się ominąć, dlatego osoby niepełnosprawne są chronione przepisami kodeksu pracy w sposób szczególny.

Zobacz też

Bransoletka z modeliny – kwiatki. Krok po kroku

Sklepy z koralikami mają naprawdę bardzo bogaty asortyment, oferują olbrzymi wybór materiałów, nie jest on jednak nieograniczony. Jeśli tylko lubicie lepić figurki z modeliny i macie odrobinę czasu, możecie stać się właścicielami barwnej biżuterii złożonej z elementów, jakie sami zaprojektujecie, a być może nie znajdziecie u żadnego z producentów.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: