Dieta Dobroczynny wpływ alg na ludzki organizm

Dobroczynny wpływ alg na ludzki organizm

-

Spirulina jest jedną z najlepiej znanych i najbardziej popularnych w ostatnich czasach alg morskich. Jej ogromna popularność wynika z faktu, że roślina dostarcza do organizmu cały szereg niezbędnych związków odżywczych. Poznaj bliżej jej właściwości, abyś i ty mógł je wykorzystać dla swojego zdrowia.

Niepozorna alga morska o bogatym składzie

Z pozoru alga morska wydaje się niepozorną rośliną, jednakże zachwyca swoim bogatym składem. Ze względu na związki, które zawiera w wysokim stężeniu, często uważana jest za jeden z “super foods”. Chętnie wykorzystują ją zarówno osoby trenujące sporty w celu uzupełnienia diety w niezbędne składniki, jak również wegetarianie i weganie.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o chlorofilu, beta-karotenie, flawonoidach i fikocyjaninie, czyli związkach, które są charakterystyczne dla roślin. Dostarczane wraz z pożywieniem wpływają na metabolizm i pomagają w prawidłowym przebiegu reakcji, zachodzących w organizmach żywych. Przykładowo, beta-karoten jest istotnym prekursorem witaminy A. Dodatkowo jest ona także źródłem wartościowego, roślinnego białka.

Oprócz tego algi morskie, hodowane w specjalnych warunkach, odznaczają się wysokimi stężeniami witamin i minerałów, między innymi żelaza, miedzi, cynku czy selenu. Dzięki temu uzupełniają ich ewentualne niedobory, a podawane wraz z całą rośliną i innymi zawartymi w niej składnikami odznaczają się wysoką bioprzyswajalnością. Pod tym względem króluje wręcz spirulina hawajska pacificka, która jest hodowana w specjalnie przygotowanych dla niej basenach o optymalnym składzie i temperaturze.

Na jakie układy działa spirulina?

Spirulina, ze względu na swój bogaty skład, wykazuje bardzo szerokie działanie na organizm ludzki. Między innymi pełni funkcję budulcową dla mięśni, nerwów czy mózgu za sprawą dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka. Oprócz tego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu nerwowego, co jest możliwe dzięki witaminom z grupy B. Z kolei witamina K pozytywnie wpływa na proces krzepnięcia krwi, stan kości i odporności. Dzięki witaminie A poprawia się ostrość widzenia, wspomagane są procesy regenracyjne i układ odpronościowy. Jest ona także niezbędna do utrzymania pięknej, zdrowej skóry.

Osoby cierpiące na niedobory mikroelementów na pewno skorzystają z możliwości ich uzupełnienia. Warto wymienić między innymi żelazo, które jest niezbędne w transporcie tlenu i wpływa na procesy metaboliczne, czy miedź, istotną dla pracy enzymów oraz metabolizmu. Selen z kolei pozytywnie wpływa na stan układu nerwowego, włosy, skóry i paznokci. Obecność wszystkich tych związków będzie działała także kojąco na stres oraz minimalizowała zmęczenie.

Bezpieczne spożywanie spiruliny

Na koniec warto podkreślić, że spirulina w proszku może być dodawana do codziennej diety, między innymi do jogurtów czy smoothie, dzięki czemu jej spożycie będzie przyjemne i łatwe. Jest produktem naturalnym, ekologicznym i certyfikowanym przez międzynarodowe instytucje, dzięki czemu gwarantuje pozytywny wpływ na człowieka. Co więcej, może być wykorzystywana przez osoby przebywające na różnorodnych dietach, między innymi wegańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dziecko niepełnosprawne w szkole

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 lutego 2009 r. masz prawo do tzw. wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Ma ono nana celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Wczesne wspomaganie może być organizowane m.in. w przedszkolu, szkole podstawowej, w publicznej i niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w domu rodzinnym.

Zielone szparagi – przepisy

Sezon na szparagi przypada wiosną. Jest to jedno z tych warzyw, na które musimy czekać całą zimę, by potem móc się nimi nacieszyć, niestety krótko. Możemy wybrać zielone, fioletowe lub białe szparagi i przygotować je na kilka sposobów. Zielone są bardziej delikatne w smaku, szybciej się je przygotowuje, świetnie smakują z masłem.

Zobacz też

Buty do garnituru – jakie wybrać?

Dobry i zadbany wygląd to wizytówka każdego mężczyzny. Wbrew pozorom, nie tylko kobiety interesują się modą. Mężczyźni również śledzą najnowsze trendy i starają się w miarę możliwości wprowadzać je w swoje życie. Dotyczy to nie tylko elementów codziennego stroju, ale także tych wyjątkowych okazji, na które zakładany jest. np. garnitur. Dobór butów właśnie do tego stroju sprawia Panom najwięcej kłopotów. I nic w tym dziwnego, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z mężczyzną, który garnitur zakłada wyłącznie od święta.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: