Pokrzywa, między innymi, poprawia stan cery, paznokci i włosów, oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. Liście mają działanie przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki, dlatego herbata z pokrzywy jest polecana podczas kataru siennego.

Poza tym herbata z pokrzywy obniża poziom cukru we krwi, dostarcza dużo żelaza, zapobiega anemii, wpływa na lepsze krążenie i sprawność fizyczną. Zapobiega również tworzeniu się piasku nerkowego, wykorzystywana jest do leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych, wspomaga trawienie, zapobiega wrzodom żołądka i jelit, pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych, przeciwdziała schorzeniom wątroby i chorobom śledziony, łagodzi skurcze, a także lumbago i na dodatek ma działanie przeciwgrzybicze.

Jak widać, pomimo że herbatka z pokrzywy nie jest może najlepsza, naprawdę warto ją od czasu do czasu pijać. Stanowi swoisty wywar magiczny.

Możemy zaparzyć zieloną herbatę z pokrzywą. Do zaparzacza wsypujemy porcję zielonej herbaty, kilka listków pokrzywy, oczywiście umytych i kilka listków mięty, dla smaku. Zalewamy gorącą wodą, ale nie wrzątkiem. Herbata parzy się około 6 minut. Można zaparzyć ją 2-3 razy. Pijemy ciepłą i niesłodką, chyba że ktoś nie da rady wypić gorzkiej. Lepiej posłodzić brązowym cukrem, niewiele.

Można zrobić herbatkę z samej pokrzywy. Proces parzenia wygląda tak samo jak parzenie zielonej herbaty z pokrzywą. Oczywiście, dajemy więcej liści pokrzywy. Zaparzamy tylko raz. Herbata z samej pokrzywy nie należy jednak do zbyt smacznych. Można przełamać ją miętą. Cukier, dodany w niewielkiej ilości, zmieni i złagodzi smak.

Czy pijecie herbatę z pokrzywy? Na jakie problemy zdrowotne najbardziej Wam pomaga? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeasing – wady i zalety
Następny artykułHerbata z imbirem – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here