Wady leasingu

Leasingobiorca jest stroną zależną, pozostaje związany umową z leasingodawcą i pośrednio także z bankiem. Bez względu korzyści finansowania w drodze leasingu, to on ma najsłabszą pozycję negocjacyjną. W przypadku kłopotów finansowych jednej z firm podpisujących umowę leasingu to leasingobiorca może stracić najwięcej.

Jeśli sam wpadnie w tarapaty i nie będzie w stanie spłacać rat leasingowych utraci prawo do używania środka trwałego i jego wykupu. Podobna sytuacja wystąpi w przypadku, gdy zbankrutuje towarzystwo leasingowe. Trzeba przyznać, że to dotkliwe konsekwencje, które mogą mieć wpływ na dalsze funkcjonowanie lub zakończenie działalności szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw.

Zalety leasingu

Mimo ryzyka, jakie niesie za sobą umowa leasingowa pozostaje ona nadal bardzo atrakcyjną opcja dla przedsiębiorstw. Formalne wymagania wypadają korzystnie w porównaniu z wymogami dla celów kredytowych. Leasing może być, więc alternatywnym rozwiązaniem, kiedy bank odmówi udzielenia firmie kredytu. Pozyskanie środków trwałych w formie leasingu zwiększa płynność finansową przedsiębiorstwa poprzez rozłożenie płatności w czasie. Podnosi też konkurencyjność firmy i zwiększa jej szanse na pozyskanie dominującej pozycji na rynku.

Szybkie zaopatrzenie w wysokiej klasy sprzęt sprawia, że możliwe jest wprowadzenie kosztownych technologii i nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych. Często leasingodawcy przejmują na siebie załatwienie formalności związanych z finalizacją zakupu środka trwałego, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu leasingobiorcy.

Niewątpliwie ogromną zaletą leasingu jest możliwość elastycznego regulowania wysokości miesięcznych rat leasingowych. W zależności od sytuacji firmy i jej planów rozwoju można podpisać umowę leasingową na krótszy lub dłuższy okres czasu i w ten sposób dopasować kwotę zobowiązania do potrzeb konkretnej organizacji. Możliwe są przykładowo raty sezonowe dla firm, których działalność ma charakter sezonowy.

Korzyści podatkowe

Poza wymienionymi wyżej leasing operacyjny posiada dla wielu firm decydującą zaletę, jaką są korzyści podatkowe. Wpłata wstępna oraz każda kolejna rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. W leasingu operacyjnym podatek VAT nie jest naliczany z góry, lecz do poszczególnych rat. Kwoty te obniżają zobowiązania podatkowe w kolejnych miesiącach.

Braliście kiedyś coś w leasing? Czy było to dla Was korzystne rozwiązanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here