Najpopularniejszym ziołem na wzdęcia, które może być stosowane w każdym wieku, jest koper włoski. Podaje się go dzieciom od pierwszych dni życia – wchodzi w skład popularnej wody koperkowej, którą można kupić w aptekach. Dzięki dużej ilości lotnych olejków eterycznych działa wiatropędnie i reguluje pracę jelit. Koper stosuje się najczęściej w postaci herbatki – dzieciom podaje się ją przed jedzeniem. Do kupienia są gotowe saszetki typu fix; można też herbatkę przygotować samemu: wystarczy rozgnieść pół łyżeczki owocków kopru, zalać je szklanką wrzątku i przykryć. Po 10 minutach płyn należy przecedzić przez gęste sitko i pić letni.

Inne skuteczne zioła na wzdęcia to:
– kminek
– anyż
– rumianek
– mięta
– melisa
– arcydzięgiel litwor.

Można je stosować samodzielnie, przygotowywać z nich mieszanki lub też używać wytworzone z nich nalewki. Nalewki należy wypijać rozcieńczone. Szczególnie skuteczne mieszanki na wzdęcie tworzą anyż ikminek lub anyż i koperek. Wymienione zioła działają wiatropędnie i regulują pracę jelit.

Wzdęcia można też łagodzić, stosując:
– sok z surowego ananasa lub papai – pierwszy zawiera enzym bromelainę, a drugi – papainę; enzymy te ułatwiają trawienie;
– olejki eteryczne z mięty lub kminku – kilka kropli wymieszane z bazą (np. olejem z pestek winogron) posłuży do wykonania masażu brzucha.

Tak się szczęśliwie składa, że część ziół pomocnych w likwidacji wzdęć może być stosowana u dzieci – również u niemowląt (kminek, anyż, koperek rumianek). Są to rośliny bezpieczne; stosowane rozważnie, przynoszą rzeczywistą ulgę malcom i pomagają pozbywać się nadmiernej ilości gazów w jelitach. Zanim jednak poda się maleńkiemu dziecku ziołową herbatkę na wzdęcia, trzeba to skonsultować z pediatrą i sprawdzić, czy zioło nie działa uczulająco.

Stosowaliście jakieś środki na wzdęcia? Jakie? Które z nich polecacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zioła na wątrobę?
Następny artykułJakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here