Pod lupę należy wziąć tryb życia i przyzwyczajenia żywieniowe. Bądźmy w tej analizie szczerzy – tylko wtedy możemy sobie naprawdę pomóc. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że sięganie po preparaty ziołowe nie zlikwiduje całkowicie problemu zaparć. Choć zioła skutecznie ułatwiają wypróżnianie się, jeśli nie zmieni się np. nawyków żywieniowych, dobroczynny wpływ preparatów roślinnych będzie krótkotrwały.

Rośliny stosowane w likwidowaniu zaparć:
– Pobudzają perystaltykę jelit, co prowadzi do przesuwania się wypełniającej je treści pokarmowej. Za poprawę motoryki jelit odpowiadają zawarte w ziołach antrachinony, które znaleźć można w senesie, kruszynie, rzewieniu, alonie – czyli stężonym, silnie zagęszczonym soku z aloesu. Zanim jednak sięgnie się po te zioła, należy spróbować zaradzić obstrukcjom roślinami działającymi łagodniej: kminkiem, anyżem, koperkiem. Zioła te również pobudzają ruchy robaczkowe jelit, działają także wiatropędnie.

– Zapobiegają odwodnieniu stolca i zwiększają ilość zawartego w nim śluzu – niektóre rośliny mają zdolność do wchłaniania dużej ilości wody. Ich drobiny włączane są w jelicie grubym w formujący się stolec – dzięki temu masa kałowa jest bardziej wilgotna i łatwiej przesuwa się w jelicie. Tak działa siemię lniane. Całe ziarna należy zmielić i przez całą noc moczyć w przegotowanej wodzie. Rano można zjeść siemię samo, albo też dodać je do muesli owocowego czy jogurtu.

– Sprawdzonym od setek lat środkiem pomocnym przy likwidowaniu zaparć są śliwki suszone: można je traktować jak zdrową przekąskę między posiłkami lub spożywać dopiero po namoczeniu przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Śliwek suszonych osoba dorosła nie powinna zjadać więcej niż kilka sztuk dziennie, dziecko – ok. 3. Kilkomiesięcznym niemowlętom można podawać do wypicia wodę, w której moczyły się suszone śliwki lub morele.

Stosowaliście jakieś środki na zaparcia? Jakie? Które z nich polecacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zioła na wzdęcia?
Następny artykułJakie zioła na cholesterol?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

4 KOMENTARZE

  1. Najgorsze jest to że nie zawsze naturalne sposoby działają a już przy pierwszych objawach trzeba ściśle przestrzegać diety a w razie konieczności podać dicopeg, ważne żeby zaparcia nie przyczyniły się do powstania hemoroidów bo wtedy problem jest znacznie poważniejszy.

  2. Trzeba też pamiętać że niektóre zioła są bardzo szkodliwe, np senes, a kora kruszyny jest bardzo niebezpieczna w ciąży. O wiele lepiej i bezpieczniej jest sięgać po sprawdzone i zalecane środki medyczne takie jak dicopeg, przynajmniej jeśli chodzi o dzieci i kobiety w ciąży bo tu nie ma miejsca na eksperymenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here