Kiedy wyniki badań krwi wykażą podwyższony poziom cholesterolu, należy zerknąć do kuchni – tam znajdziemy aromatyczne i smakowite sposoby na wyregulowanie poziomu cholesterolu.

W zasadzie wszystkie rośliny i roślinne przyprawy można traktować jak obniżające poziom cholesterolu – zawarty w nich błonnik nierozpuszczalny oczyszcza układ pokarmowy ze złogów, a jego frakcja rozpuszczalna hamuje tworzenie się cholesterolu. Istotnie jest jednak, by do menu wprowadzić te, które nie tylko obniżają poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu, ale także wyraźnie podwyższają ilość tego „dobrego”, określanego skrótem HDL.

Niekwestionowanym liderem regulującym poziom cholesterolu we krwi jest czosnek. Przez wielu uznawany jest za najlepszy naturalny środek przywracający prawidłowy poziom cholesterolu. Ta bardzo intensywna w smaku i zapachu przyprawa radzi sobie z obniżką cholesterolu niezależnie od postaci, w której jest spożywana. Warto jednak pamiętać, że najwartościowszy jest czosnek surowy lub dodany do potrawy dosłownie na kilka chwil przed końcem gotowania. Wyjątkowe walory zdrowotne posiada nalewka czosnkowa – 35 dag ząbków czosnku należy zalać niepełną szklanką spirytusu i odstawić na 10 dni. Miksturą należy codziennie wstrząsać. Potem można używać, stosując 3 razy w ciągu dnia. Zaczynać należy od jednej kropli nalewki dodanej do napoju. Przy każdym posiłku dodawać o jedną kroplę więcej, aż dojdzie się do 25 kropel. Nalewka jest tak skuteczna, że nie należy jej używać częściej niż raz w roku.

obniżanie cholesteroluphotoxpress.com

Cebula również skutecznie reguluje poziom cholesterolu – należy codziennie zjadać jedno surowe warzywo przez kilka tygodni, by obniżyć poziom LDL, a podwyższyć ilość HDL.

Owies bardzo skutecznie reguluje poziom cholesterolu we krwi, a jeśli ziarna zawierają zewnętrzne łuski – dodatkowo oczyszczają z toksycznych złogów układ pokarmowy. W obniżaniu poziomu cholesterolu wskazane jest spożywanie produktów z całego ziarna.

Kapusta – sok z tej rośliny to świetny środek na oczyszczenie organizmu z toksyn. Odtruty organizm pracuje lepiej i sprawniej radzi sobie m.in. z obniżeniem poziomu cholesterolu. Liście kapusty należy przepuścić przez sokowirówkę i pić sok. Sok z kapusty można łączyć z innymi sokami owocowymi lub warzywnymi – idealnie, jeśli wszystkie przyrządzimy sami.

Karczoch – ekstrakt z liści tej rośliny można stosować jako podręczną pomoc w likwidowaniu nieznacznie podwyższonego poziomu cholesterolu.

Stosujecie jakieś środki odniżające cholesterol? Jakie? Które z nich polecacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są zioła na zaparcia?
Następny artykułJakie zioła są dobre na potencję?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here