Zioła stosowane e leczeniu chorób wątroby mogą wspomagać wytwarzanie i wydzielanie żółci, działać odtruwająco, regulować przemianę materii i wypróżnianie się, likwidować skurcze i kolki wątrobowe.

W leczeniu chorób wątroby z zastosowaniem fitoterapii absolutnie konieczne jest określenie przyczyny dolegliwości – by przypadkiem nie zastosować zioła, które zamiast przynieść ulgę, pogorszy tylko istniejący stan zdrowia.

leczenie ziołami wątrobaphotoxpress.com

W schorzeniach wątroby stosowane są:
– Dziurawiec – pomocny w dolegliwościach ze strony samej wątroby i układu żółciowego, działa rozkurczowo i wzmacniająco na wątrobę i układ żółciowy. Stosowany w postaci naparu.

– Glistnik jaskółcze ziele – likwiduje skurcze, łagodzi dolegliwości bólowe, wzmacnia przewody żółciowe. Uwaga – stosowanie glistnika powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, ponieważ jest to roślina trująca. Glistnik wchodzi w skład mieszanek ziołowych.

– Krwawnik pospolity – odtruwa organizm i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, działa przeciwzapalnie, ułatwia trawienie i wydzielanie żółci. Stosuje się go w postaci naparu; wchodzi skład gotowej mieszanki ziołowej stosowanej w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.

– Dymnica pospolita – szczególnie polecana przy niewydolności wątroby, skutecznie zwiększa wydzielanie żółci, działa przeciwskurczowo. Uwaga – roślinę należy stosować zgodnie z zaleceniami zielarskimi i nie długotrwale.

– Mniszek lekarski – poprawia przemianę materii i usprawnia trawienie, pobudza wydzielanie żółci. Jest składnikiem gotowych mieszanek dostępnych w aptece.

– Kurkuma – ma udowodnione działanie ochronne na wątrobę, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo; stosowana w postaci przyprawy poprawia trawienie. Z najnowszych badań wynika, że może być lekiem na alkoholowe stłuszczenie wątroby.

– Kruszyna – działa żółciopędne, przeczyszczająco i reguluje trawienie; surowcem jest kora.

– Ostropest plamisty – okrzyknięty cudownym lekiem regenerującym wątrobę uszkodzoną toksynami, alkoholem, lekami i promieniowaniem. Pomocny w leczeniu kolki, wzmacnia wątrobę.

W aptekach i zielarniach można dostać gotowe preparaty i mieszanki ziołowe do stosowania w schorzeniach wątroby. Warto sięgać właśnie po nie, ponieważ są to precyzyjnie dobrane kompozycje.

Stosowaliście jakieś środki na dolegliwości z wątrobą? Jakie? Które z nich polecacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zioła na stres?
Następny artykułJakie zioła na wzdęcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here