Jak powstaje miód?

Zawdzięczamy go pszczołom, które znaleziony w kwiatach nektar przynoszą do ula, gdzie układają go w plastrach. Miód, w wyniku różnych przeobrażeń biologicznych staje się „dojrzały”, czyli gotowy do spożycia. Następuje to w momencie, kiedy nektar z płynnej substancji zmieni się w gęstą. Wtedy pszczoły zmieniają miejsce miodu na inne części plastra, które potem zaklejają woskiem. Wtedy miód jest gotowy do wybrania.

Właściwości lecznicze miodu

1. Miód, w formie płynnej posiada wiele istotnych dla naszej diety składników:

– minerały: wapń, magnez, żelazo, selen
– witaminy A, D, E, witaminy z grupy B
– idealny jest do leczenia wszelkiego rodzaju infekcji dróg oddechowych, gdyż ułatwia oddychanie
– sprzyja leczeniu chorób nerek, gdyż zapobiega zbieraniu się piasku oraz tworzeniu kamienia nerkowego

Jego pochodne również działają w sposób leczniczy:

2. Propolis, czyli kit pszczeli, wykorzystuje się do produkcji maści skutecznie przyspieszających gojenie się ran, jak również leczenia chorób grzybiczych oraz zakażeń bakteryjnych.

3. Mleczko pszczele – poprawia odporność orgiazmu oraz wydatnie usprawnia przemianę materii.

4. Pyłek kwiatowy – skutecznie przeciwdziała miażdżycy, a także oczyszcza organizm z zatruć, na przykład lekami.

Miód jako kosmetyk

Do wielu ich rodzajów miód jest dodawany jako środek podnoszący ich walory oraz jakość.

Możemy więc wybrać:

Szampon – dodaje się do niego miód pochodzący z akacji. Szampon o takim składzie działa nawilżająco na włosy.

Mydło – wzbogacone o pochodzące z miodu aminokwasy i proteiny skutecznie przyspiesza regeneracje suchej, zniszczonej skóry.

Maseczki – jeśli oprósz miodu dodamy do niej jeszcze olejki z wyciągiem z orzechów oraz masło kakaowe to otrzymujemy kosmetyk, który wspaniale nada naszej twarzy blask i gładkość.

Płyn do kąpieli – zazwyczaj łączy w sobie ekstrakt z miodu, mydła oraz balsamu do ciała o płynnej konsystencji. Dzięki temu idealnie myje i nawilża ciało.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o bieliznę?
Następny artykułOkulary przeciwsłoneczne – rodzaje

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here