Ostropest plamisty wyglądem przypomina dorodny oset. Sekret jego właściwości leczniczych ukryty jest w owocach i liściach. Tam znajduje się zespół flawonoglikanów zwany tutaj sylimaryną – najważniejszy składnik leczniczy ostropestu. Flawonoglikany silnie pobudzają w organizmie produkcję glutationu – związku o kluczowym znaczeniu w procesie odtruwania.

Ostropest stosuje się w sytuacjach, w których wątroba uległa uszkodzeniu lub jej prawidłowe funkcjonowanie zostało wyraźnie zaburzone na skutek działania substancji takich jak np. alkohol, trucizny znajdujące się w grzybach lub farmaceutyki wprowadzane do organizmu w czasie chemioterapii. Ostropest podany jak najszybciej od momentu spożycia muchomora sromotnikowego (do 48 godzin) może zapobiec śmiertelnemu zatruciu.

Działanie ostropestu:
– Hamuje działanie substancji szkodliwych dla wątroby – w tym tych, które mogą wywoływać marskość lub martwicę tego narządu.
– Wspomaga regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych i rekonwalescencję po zatruciach.
– Likwiduje wolne rodniki.
– Zmniejsza poziom cholesterolu w organizmie i łagodzi bóle oraz kolki wątrobowe wywołane błędami dietetycznymi.
– Wspomaga leczenie: zaburzeń trawiennych i czynnościowych wątroby, dysfunkcji w wydzielania żółci, wirusowego zapalenia wątroby typu C, zmian wywołanych łuszczycą.

Ostropest można stosować w formie:
– nasion – całych lub zmielonych; przy likwidacji niewielkich zaburzeń czynności wątroby na dobę stosuje się albo kilkanaście całych nasion, albo łyżeczkę zmielonych (można je sypać do herbaty, dodawać do sałatek, jogurtów, wypieków, itp.);
– naparu – małą łyżeczkę liści zalewa się ok. 200 ml wrzątku i pozostawia do naciągnięcia pod przykryciem przez 10 min.; napar cedzi się i pije przed posiłkiem 3x dziennie po filiżance;
– nalewki – używa się jej przed posiłkiem w ilości 15 kropli 3x dziennie;
– wyciągu suchego – podawany w postaci kapsułek 3x dziennie.

ostropest plamisty jak stosowaćphotoxpress.com

Kuracji ostropestem nie powinno się stosować długotrwale. Jeśli po kilku dniach używania zioła nie odczuwa się poprawy, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają wszystkie niepokojące, gwałtowne i silne objawy ze strony wątroby.

Ostropest stosuje się nie tylko w celach leczniczych u ludzi. Wykorzystywany jest też jako:
– dodatek do pasz przeznaczonych dla zwierząt intensywnie tuczonych;
– kolczasty żywopłot stanowiący naturalną ochronę zasiewów przed zniszczeniem ich przez dzikie zwierzęta;
– roślina miododajna.

Stosowaliście kiedyś ostropest? W jakich celach?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym są probiotyki? Jak działają?
Następny artykułGynostemma – właściwości lecznicze, stosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here