Krzemionka działa bowiem remineralizująco na twarde tkanki organizmu i sprzyja wchłanianiu tworzącego je fosforu. Dzięki temu skrzyp polny z powodzeniem jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy oraz w leczeniu złamań kości. Krzemionka zapobiega również osłabieniu i niszczeniu paznokci, włosów, chrząstek i naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie kolagenu i zapobiega wchłanianiu toksycznych jonów aluminium.

Krzem zawarty w krzemionce pochodzącej ze skrzypu polnego łatwo przenika przez ściany naczyń krwionośnych a jednocześnie wzmacnia je. Z tego powodu skrzyp wykorzystuje się jako zioło regulujące przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiegające osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.

jak działa skrzypphotoxpress.com

Krzem pochodzący ze skrzypu jest wykorzystywany na bieżąco szczególnie do budowy i odbudowy tkanek szybkorosnących (skóra, włosy, paznokcie), do hamowania krwawień, pobudzania procesów krwiotwórczych, regeneracji chrząstek, poprawy elastyczności naskórka i błon śluzowych. Magazynowany jest m.in. w tkance łącznej.

Skrzyp polny ze względu na wymienione wyżej właściwości i dużą zawartość bioaktywnej krzemionki poprawiającej wygląd skóry i jej tworów, z powodu wzmacniania kośćca i układu chrzęstno-stawowego i sporej zawartości łatwo przyswajalnych witamin i minerałów polecany jest osobom starszym.

Uwaga!

Cenną właściwością skrzypu polnego jest jego działanie moczopędne – z tego powodu stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, likwidacji obrzęków, leczeniu nadciśnienia, schorzeń serca i zaburzeń pracy nerek. Krzemionka zapobiega krystalizacji substancji mineralnych znajdujących się w drogach moczowych – działa jak ochronny koloid.

Od dawna znane są też przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne właściwości skrzypu – wykorzystuje się je przy leczeniu trudno gojących się ran i do regeneracji uszkodzonej skóry oraz jej tworów. Zioło wykorzystuje się też do likwidowania zmian płucnych we wczesnym stadium gruźlicy.

Idealny sposób na wykorzystanie do maksimum wszystkich zalet skrzypu to picie codziennie 2-3 łyżeczek świeżo wyciśniętego soku z rośliny. Jeśli takich możliwości nie ma, pozostaje sięgnąć po skrzyp w postaci herbatki, nalewki, wyciągu lub proszku.

Stosowaliście kiedyś skrzyp w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomógł?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLukrecja – właściwości lecznicze
Następny artykułBabka lancetowata – zastosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here