Dieta Skrzyp – działanie lecznicze

Skrzyp – działanie lecznicze

-

Krzemionka działa bowiem remineralizująco na twarde tkanki organizmu i sprzyja wchłanianiu tworzącego je fosforu. Dzięki temu skrzyp polny z powodzeniem jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy oraz w leczeniu złamań kości. Krzemionka zapobiega również osłabieniu i niszczeniu paznokci, włosów, chrząstek i naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie kolagenu i zapobiega wchłanianiu toksycznych jonów aluminium.

Krzem zawarty w krzemionce pochodzącej ze skrzypu polnego łatwo przenika przez ściany naczyń krwionośnych a jednocześnie wzmacnia je. Z tego powodu skrzyp wykorzystuje się jako zioło regulujące przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiegające osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.

jak działa skrzypphotoxpress.com

Krzem pochodzący ze skrzypu jest wykorzystywany na bieżąco szczególnie do budowy i odbudowy tkanek szybkorosnących (skóra, włosy, paznokcie), do hamowania krwawień, pobudzania procesów krwiotwórczych, regeneracji chrząstek, poprawy elastyczności naskórka i błon śluzowych. Magazynowany jest m.in. w tkance łącznej.


Skrzyp polny ze względu na wymienione wyżej właściwości i dużą zawartość bioaktywnej krzemionki poprawiającej wygląd skóry i jej tworów, z powodu wzmacniania kośćca i układu chrzęstno-stawowego i sporej zawartości łatwo przyswajalnych witamin i minerałów polecany jest osobom starszym.

Uwaga!

Cenną właściwością skrzypu polnego jest jego działanie moczopędne – z tego powodu stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, likwidacji obrzęków, leczeniu nadciśnienia, schorzeń serca i zaburzeń pracy nerek. Krzemionka zapobiega krystalizacji substancji mineralnych znajdujących się w drogach moczowych – działa jak ochronny koloid.

Od dawna znane są też przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne właściwości skrzypu – wykorzystuje się je przy leczeniu trudno gojących się ran i do regeneracji uszkodzonej skóry oraz jej tworów. Zioło wykorzystuje się też do likwidowania zmian płucnych we wczesnym stadium gruźlicy.

Idealny sposób na wykorzystanie do maksimum wszystkich zalet skrzypu to picie codziennie 2-3 łyżeczek świeżo wyciśniętego soku z rośliny. Jeśli takich możliwości nie ma, pozostaje sięgnąć po skrzyp w postaci herbatki, nalewki, wyciągu lub proszku.

Stosowaliście kiedyś skrzyp w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomógł?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zwracać się do teściowej po ślubie?

Ułożenie prawidłowych relacji z teściową jest bardzo ważne zarówno dla dobra małżeństwa, jak i całej rodziny. Podstawowa sprawa, jaka określa nasze wzajemne stosunki polega zaś na bezpośrednim kontakcie z matką męża lub żony. Jak zatem zwracać się do teściowej?

Glinka zielona – działanie, zastosowanie, efekty

Glinka zielona wykorzystywana jest w tzw. argilloterapii. Stanowi ona naturalną odtrutkę dla organizmu człowieka. Obecnie środowisko, w którym żyjemy, jest coraz bardziej skażone. Zanieczyszczenia występują nie tylko w powietrzu, glebie czy wodzie, ale często też w pokarmach, które spożywamy. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

Zobacz też

Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

Przez większość pracodawców osoby niepełnosprawne są chwalone jako lojalni, obowiązkowi i wydajni pracownicy. Osoby te dokładają wszelkich starań by ich praca nie była gorsza niż pełnosprawnych kolegów, jednakże pewnych fizycznych ograniczeń nie da się ominąć, dlatego osoby niepełnosprawne są chronione przepisami kodeksu pracy w sposób szczególny.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: