Mimo że niemowlę w tym czasie nawet nie myśli o chodzeniu, to jest właściwy moment na przeprowadzenie badania. Aby umówić się na wizytę u ortopedy w poradni preluksacyjnej, trzeba zadzwonić tam dużo wcześniej. W niektórych miejscach możliwa jest rejestracja nawet przed narodzinami dziecka. Dopilnowanie szybkiego zapisu jest niezwykle ważne, gdyż na badania czeka się nieraz bardzo długo, a pamiętajmy o sugerowanym terminie robienia USG.

Badanie niemowlęcych bioderek trwa krótko, a może ustrzec maleństwo przed wieloma przyszłymi komplikacjami. Obraz z ultrasonografu pokaże, czy stawy rozwijają się prawidłowo, umożliwiając w przyszłości chodzenie. Głowa kości udowej powinna znajdować się w odpowiednio wykształconej panewce. Staw nie może rozwijać się tak jak należy, gdy kość nie znajduje się idealnie w panewce. Najczęstszym problemem jest zbyt duża płytkość panewki. Mamy wtedy do czynienia z rozwojową dysplazją stawów biodrowych. Nieprawidłowość może wystąpić w jednym lub w obu stawach biodrowych. Określenie „rozwojowa” wskazuje na początek wykształcenia wady jeszcze w życiu płodowym, co prawdopodobnie będzie postępować z wiekiem. Dlatego też tak istotne jest wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości.

W porę podjęte przeciwdziałanie stwarza szansę powodzenia. Ortopeda może zalecić szerokie pieluszkowanie, choć dość często sugeruje stosowanie specjalnych aparatów – szelek, poduszek lub szyn. Pomogą one w leczeniu stawu. Wszystkie te aparaty mają za zadanie utrzymywanie nogi malucha w specjalnej pozycji (zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym oraz rozłożenie na bok). O czasie koniecznym do korzystania z urządzeń decyduje specjalista. Konieczne są wtedy wizyty kontrolne oceniające stawy.

Niestety wszystkie wspomniane aparaty są uciążliwe dla dziecka i utrudniają pielęgnację. Ich zdejmowanie możliwe jest tylko na czas kąpieli i przewijania. Niezmiernie ważna jest systematyczność. Tylko przestrzeganie ścisłych zaleceń sprzyja poprawie i zapobiega poważnym komplikacjom.

Niestety maluch, mając skrępowane ruchy, nie może swobodnie się bawić. Najmniej dokuczliwe jest wtedy stosowanie szelek.

Badaliście stawy biodrowe swoich pociech? Udało Wam się na badanie zapisać bez problemów? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkoki rozwojowe niemowląt
Następny artykułKalendarz szczepień dziecka – szczepienia obowiązkowe

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here