Dziecko Skoki rozwojowe niemowląt

Skoki rozwojowe niemowląt

-

Okres poprzedzający skok rozwojowy jest zazwyczaj męczący i frustrujący dla rodziców. Czasami można nawet odnieść wrażenie, że maluch zrobił krok do tyłu. Dziecko marudzi, popłakuje, domaga się uwagi bliskich, niemal „uwiesza się” mamie na szyi, traci apetyt, śpi bardzo niespokojnie. Skoki trwają od około dwóch do czterech tygodni, wydłużając się proporcjonalnie do wieku malucha. Nagle jednak, wydawałoby się, że w przeciągu jednej nocy, maluch staje się na nowo uroczym maluszkiem. Co więcej – widać wtedy jak duży postęp poczynił. I tak do następnego skoku… Znajomość specyfiki skoków, zwłaszcza okresów poprzedzających, z pewnością pomogłaby opiekunom w uporaniu się ze swoją frustracją.

Siedem skoków rozwojowych pojawia się mniej więcej w określonym tygodniu życia dziecka. Gdy dziecko przejawia powyższe zachowania, dobrze jest sprawdzić, czy nie ma akurat skoku rozwojowego. To naprawdę wiele tłumaczy. Do skoków dochodzi w następujących tygodniach:

5. tydzień życia

Jest to skok przynoszący zwiększenie wrażliwości na bodźce. Od tej pory maluszek inaczej widzi, słyszy, czuje i smakuje. Na widzianych obrazach zatrzymuje wzrok na dłużej, a słucha uważniej. Pojawia się pierwszy uśmiech, ale też łzy.

8. tydzień życia

Dziecko zaczyna rozróżniać wzory, niuanse w dźwiękach i zapachach. Maluch już w pewnym stopniu kontroluje ruchy, z uwagą przygląda się swoim dłoniom, macha rękami. Skok rozwojowy z tego tygodnia przynosi mnóstwo nowych umiejętności: podnoszenie głowy, obracanie się na boki, kopanie nogami, próby chwytania przedmiotów oraz ich dotykanie, patrzenie na to, co się dzieje wokół. Pociecha lubi wtedy przesiadywać na kolanach, najlepiej w pozycji półleżącej. Nasłuchując odgłosów dobiegających z łóżeczka, można wychwycić wydawane krótkie dźwięki.

12. tydzień życia

Maluszek coraz bardziej zauważa detal, na przykład różnice w słyszanym tonie głosu. Maluch lubi obserwować ruch, koordynując pracę oczu i głowy. To dobry czas na zakup maty edukacyjnej. Dziecko chętnie bierze w ręce przedmioty, przygląda się im, obraca i notorycznie wkłada do buzi. Zauważa, gdy zabawki w jego pobliżu zaczynają piszczeć. Długie zajmowanie się jedną zabawką może wywołać uczucie znużenia i znudzenia, o czym niemowlę da na pewno znać.

19. tydzień życia

Niestety marudne okresy, poprzedzające wystąpienie skoku, mogą coraz bardziej się wydłużać. W rezultacie skoku pojawiają się próby raczkowania, przekręcania z brzucha na plecy i odwrotnie, zrzuca zabawki ze stołu. Dziecko reaguje na wiele bodźców – zasłyszane swoje imię czy odbicie w lustrze. Wyraźnie pokazuje, czego chce, na przykład wzięcia na ręce, zakończenia jedzenia w danym momencie. Malec rozumie już parę słów i może udawać kasłanie, gdy usłyszy takie u rodzica.

26. tydzień życia

Przed tym skokiem pojawia się szereg zachowań poprzedzających oraz nowe – odmowa zakładanie pieluch lub ubranek, pewna nieśmiałość. Rezultatem skoku jest zauważanie różnic odległości i wzajemnych relacji. Co więcej – maluch zaczyna dostrzegać powiązania i uwielbia je testować, na przykład przyciskanie włącznika wywołuje zapalenie światła bądź jego zgaszenie. Tym samym maluch widzi, że może wpływać na otaczającą rzeczywistość. Raczkowanie przebiega dużo lepiej. Pojawia się szereg umiejętności – samodzielne siadanie, obchodzenie mebli (głównie stołu), przytrzymując się jego lub krzeseł. Następuje rozwój chwytu kciukiem i palcem wskazującym. Wiele radości przynosi naśladowanie klaskania czy machania rączką na pożegnanie. Dziecko rozwija się muzykalnie – tańczy na swój sposób do zasłyszanej muzyki, uderza przedmiotami, nasłuchując wydobywających się dźwięków. Może pojawić się zdecydowany protest, gdy mama znika z pola widzenia.

37. tydzień życia

Skok z tego tygodnia przynosi kolejne umiejętności. Dziecko potrafi od tej pory pokazać, że coś je cieszy, przytula zabawki i rozumie coraz więcej wypowiadanych do niego słów. Różnymi dźwiękami stara się przywoływać bliskich. Nadal lubi odbicie w lustrze, do którego robi śmieszne miny lub się po prostu uśmiecha.

46. tydzień życia

Poprzedzający okres marudzenia potrafi być bardzo długi, nawet do pięciu tygodni. Maluch tworzy sekwencje, uczy się, że brudne ubrania wyciąga się z kosza na bieliznę i wkłada do pralki. Dziecko lubi wskazywać palcem, gdzie chciałoby się udać (najlepiej na rękach u kogoś). Pojawia się słowo „nie”. Z chęcią podejmuje się nowych zadań: pchania pojemnika przed sobą, wspinania się po przedmioty, rzucania piłką. Szkrab wyraźne daje do zrozumie, gdy ma na coś ochotę lub gdy nie chce czegoś robić.

Co czujecie widząc, jak zmienia się Wasze dziecko? Rozwija się w sposób modelowy? 🙂 Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto inwestować w diamenty?

Diamenty są wieczne, jak głosi tytuł filmu z serii o Jamesie Bondzie. Inne doskonale znane powiedzenie mówi, że są najlepszym przyjacielem kobiety. Czy mogą być najlepszym przyjacielem inwestora? Diament, czyli alotropowa odmiana węgla, to jeden z najtwardszych minerałów świata. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamantos i łacińskiego diamentum, czyli niezniszczalny. Nie to jednak przyciąga do niego rozmarzone spojrzenia kobiet. Po oszlifowaniu zmienia nazwę na brylant, jego waga mierzona jest w karatach (jeden karat to 0.2 grama). Aby dany diament miał wartość godną inwestowania, musi spełnić podstawowe warunki. Jego waga musi zaczynać się od 0.3 karata, musi mieć odpowiednią barwę, szlif i czystość.

Jak sprawdzić czy mój chłopak nadal mnie kocha?

Kryzys w związku zawsze powoduje lęk przed utartą miłości. Czasami dziewczyna zastanawia się, czy uczucie partnera już nie wygasło. Wzajemne nieporozumienia i ciche dni nie sprzyjają okazywaniu miłości. Jak zatem sprawdzić, czy chłopak jeszcze kocha?

Zobacz też

Jakie rośliny do akwarium?

Początkujący akwaryści często zadają sobie pytanie, co tak naprawdę wpływa na piękno akwarium? Rodzaj szkła, zabudowa, a także elementy dekoracyjne z pewnością je upiększają. Z kolei osady z kamienia, zacieki, brudne szyby zawsze będą wyglądały nieestetycznie. Aby nasze akwarium było ciekawe, elementy takie jak grzałki czy filtry możemy zasłonić roślinami. Przy wyborze roślin należy kierować się przede wszystkim ich tempem wzrostu oraz osiąganą wysokością. Dzięki temu nie popełnimy błędu przepełniając akwarium.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: