Obowiązkowe szczepienia skierowane są przeciw gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Haemophilus influenzae tybu b. Odporność nie wywiązuje się po pierwszym szczepieniu. Konieczne jest zastosowanie kilku dawek, z uwzględnieniem koniecznych odstępów czasowych. Wśród szczepień zalecanych, a więc związanych ściśle z decyzją rodzica o ich podaniu, wyróżnia się szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym, meningokokowym, biegunce rotawirusowej oraz ospie wietrznej.

Kalendarz szczepień obowiązkowych przedstawia się następująco. Noworodki w pierwszej dobie życia, a więc jeszcze w szpitalu, otrzymują domięśniowo pierwszą dawkę szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz podskórnie szczepionkę przeciw gruźlicy.

Drugi miesiąc życia (7-8.tydzień życia) to czas na podanie domięśniowej drugiej dawki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, podskórnie lub domięśniowo pierwszej dawki szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz pierwszej dawki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (również domięśniowo lub podskórnie).

Po 6.-8.tygodniach od poprzedniego szczepienia malec otrzymuje drugą dawkę szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, pierwszą dawkę przeciw polio oraz drugą dawkę przeciw Haemophilus influenzae typu b.

Po kolejnych 6.-8.tygodniach malec zostaje zaszczepiony przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, otrzymując trzecią dawkę, przeciw polio (druga dawka), Haemophilus influenzae typu b (trzecia dawka)., a w siódmym miesiącu życia przeciw WZW typu B (trzecia dawka).

Rozkład szczepień wygląda inaczej w przypadku dodatkowo płatnych przez rodziców tzw. szczepionek skojarzonych.

W kalendarzu szczepień obowiązkowych na drugi rok życia znajdują się szczepienia przeciw odrze, śwince, różyczce, a także czwarta dawka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz trzecią dawkę przeciw polio.

Uwaga!

Szczegółowe dane na temat szczepień można znaleźć w dokumencie „Program Szczepień Ochronnych”. Co roku jest on publikowany jako Załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego.

Szczepicie swoje dzieci? Myślicie, że karanie rodziców, którzy celowo nie szczepią dzieci, jest uzasadnione? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadania stawów biodrowych u niemowląt
Następny artykułKiedy zanikają odruchy noworodkowe?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here