Pomimo, iż każde dziecko potrzebuje snu, należy zaznaczyć, iż każde jest inne i wykazuje w tej kwestii odmienne potrzeby. Jedne dzieci potrzebują więcej snu, inne mniej. Wiąże się to z aktywnością maluszka, jednakże każde dziecko potrzebuje odpoczynku, aby w czasie snu jego organizm mógł się zregenerować i nabrać sił na dalszą część szaleństw w ciągu dnia.

Noworodki same regulują sobie potrzebę snu. Przesypiają zwykle do 20 godzin z przerwami na karmienie i krótkie harce z rodzicami. U niemowlaka czas snu ulega skróceniu, gdyż wynosi około 15 godzin, z dwoma drzemkami w ciągu dnia. Z kolei dziecko do 2 roku życia jest dużo bardziej aktywne i śpi do 12 godzin z jedną drzemką popołudniową. W późniejszym czasie aktywność dziecka wydłuża się, jednak zapotrzebowanie na sen jest podobna. Dzieci z wiekiem wolą poświęcać czas popołudniowej drzemki na zabawę, jednakże przynajmniej do 4 roku życia rodzice powinni dbać o ich odpoczynek w ciągu dnia. Pamiętajmy, iż wypoczęte dziecko jest bardziej energiczne, ma dobry humor, apetyt i chętnie się bawi. Z kolei maluch, któremu zabiera się popołudniowy sen jest marudny, zmęczony, nie chce jeść.

Cechuje go także płaczliwość, nerwowość a nawet niespokojny sen w nocy. Dziecko jest małym odkrywcą, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości snu nie tylko w ciągu nocy, ale także za dnia. Często rodzice popełniają błąd sądząc, że problemy dziecka z zasypianiem są spowodowane nadmierną ilością snu – w tym popołudniowej drzemki. Wolą wówczas na siłę odzwyczaić malca od spania, na rzecz polepszenia sytuacji wieczorem. To błąd. Organizm dziecka będzie wyczerpany i faktycznie dziecko będzie zasypiało wieczorem, jednakże takie męczenie jego organizmu z pewnością nie wyjdzie dziecku na dobre.

Dziecko potrzebuje snu od chwili urodzenia a jego organizm sam potrafi regulować czas przesypianych godzin w zależności od potrzeb dziecka. Dlatego rodzice nie powinni ingerować w biologiczny zegar dziecka ograniczając mu sen, ale dbać o zapewnienie odpowiednich warunków na odpoczynek. Pamiętajmy, iż każde dziecko prędzej czy później będzie miało kłopoty z zasypianiem, nie jest to wina drzemki w ciągu dnia, ale tego że dziecko dorasta i zaczynają mu dokuczać lęki nocne. W tym wypadku wystarczy stosować się do odpowiednich zasad pomocnych podczas wieczornego zasypiania a problemy same znikną.

Ile godzin dziennie śpią Wasze pociechy? Są śpiochami czy wręcz przeciwnie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy wegetarianizm jest dobry dla dzieci?
Następny artykułĆwiczenia, zabawy relaksacyjne dla dzieci – przykłady

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here