Cały sukces tkwi tak naprawdę w samym ściągnięciu mleka. Trzeba się tego nauczyć i przećwiczyć. Zanim mama przystąpi do działania, powinna się zrelaksować. Ma to duży wpływ na wypływanie mleka. Znacznie trudniej jest odciągać pokarm w napięciu, pośpiechu i stresie. Można spróbować zastosować na piersi ciepłe okłady, pomasować je, a przed ściąganiem mleka umyć piersi i ręce, aby nie zanieczyszczać pokarmu.

Jak ściągać pokarm? Zasadniczo mówi się o dwóch sposobach: ręcznym i przy użyciu laktatora. W przypadku ręcznego odciąganie mleka istotny jest masaż piersi, aby umożliwić i zwiększyć ilość wypływającego mleka. Ważna jest spokój i cierpliwość, gdyż takie ściąganie pokarmu jest wyjątkowo żmudne i uporczywe (szczególnie, gdy maluch jest już większy i wzrastają jego potrzeby żywieniowe).

W większości przypadków odciąganie laktatorem zdaje się przebiegać sprawnie. Wszystko odbywa się na zasadzie wyciągania mleka z piersi drogą podciśnienia. W laktatorach manualnych dokonuje się tego ręcznie, poprzez przyciskanie pompki, w elektrycznych – pracą silniczka. Do każdego laktatora dołączona jest instrukcja, zgodnie z którą należy odciągać mleko. Generalnie sutek musi znaleźć się w otworze, przez który popłynie pokarm. Początkowa siła ssania powinna być minimalna, by stopniowo ją zwiększać. Niezmiernie ważne podczas korzystania z lokatora jest dokładne mycie i wyparzanie butelek oraz poszczególnych części sprzętu.

Ściągnięte kobiece mleko może być przechowywane w lodówce przez dobę (teoretycznie do ośmiu godzin w temperaturze pokojowej, ale lepiej nie ryzykować zepsuciem). Istnieje jeszcze jedna opcja przechowywania odciągniętego pokarmu – w zamrażalniku. Warto jest zakupić specjalne pojemniki bądź woreczki, które umożliwią porcjowanie mleka. Należy pamiętać o zapisie daty ściągnięcia oraz pojemności. W zamrażarce można przechowywać pokarm 2 tygodnie, gdy nie ma ona osobnych drzwi w lodówce i do trzech miesięcy w zamrażarkach, które mają osobne drzwi. W zamrażarkach o niezmiennej temperaturze -20ºC dopuszczalne jest przetrzymywanie mleka nawet do 12 miesięcy.

Odciągacie pokarm? Jak często? W jaki sposób? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić masaż niemowlakowi?
Następny artykułJak karmić niemowlę w nocy?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here