Antybiotyk jest zawsze wymierzony w stronę przyczyny zachorowania. Celem jest zabicie bakterii lub zaprzestanie ich namnażania. Lek działający w wąskim zakresie wybija bakterie wywołujące chorobę, w szerokim zakresie – również bakterie pożyteczne. O rodzaju zastosowanego antybiotyku ZAWSZE decyduje lekarz. Absolutnie nie wolno podawać go na własną rękę, jeśli na przykład pozostały nam leki z poprzedniej kuracji. To, że określony medykament kiedyś pomógł, nie oznacza, że zadziała i tym razem. Pediatra musi też zadecydować o zalecanych dawkach oraz długości leczenia, biorąc pod uwagę nie tylko objawy, ale też stosowane wcześniej leki i reakcje dziecka na nie.

Lekarz w drodze wywiadu z mamą malucha decyduje o rodzaju leku. Można wybrać go na podstawie antybiogramu określającego na jakie leki bakteria jest wrażliwa. Trzeba jednak wcześniej wykonać posiew, który wskaże z jaką konkretną bakterią mamy do czynienia. Niestety na wynik należy poczekać kilka dni, więc lekarze dość rzadko się na to decydują.

Na co zwrócić uwagę przy podawaniu zapisanego leku? Warto jest przeczytać ulotkę, aby nie tylko we właściwy sposób sporządzić zawiesinę, ale też doczytać informację, których nie przekazał nam lekarz (na przykład czy podać antybiotyk przed czy po jedzeniu). Niektóre antybiotyki szczególnie nie lubią towarzystwa mleka. W ulotce znajdą się również informacje dotyczące zalecanego sposobu przechowywania gotowej zawiesiny lub leku pod inną postacią.

Podając antybiotyk należy pilnować stałych godzin. Duże opóźnienia może prowadzić do zwiększania ilości bakterii. W przypadku nieświadomego pominięcia dawki trzeba podać ją jak najszybciej, natomiast w przypadku większej liczby pominiętych dawek konieczna jest konsultacja lekarska.

Uwaga!

Uwaga! Nigdy nie należy samowolnie przerywać leczenia, nawet gdy zauważymy wyraźną poprawę. Polepszenie stanu zdrowia może być chwilowe, a w przypadku odstawienia antybiotyku bakterie zaatakują ze zwiększoną siłą. Jeśli u dziecka wystąpiły silne działania niepożądane, należy zaprzestać podawania leku i natychmiastowo skonsultować się z pediatrą.

Często jesteście zmuszeni podawać dziecku antybiotyki? Czy wykonywaliście antybiogram? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki termometr dla dziecka?
Następny artykułPrawidłowa wilgotność w pokoju dziecka

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here