Małe dzieci cechuje krótka pamięć i nie możność skupienia przez dłuższy czas uwagi na jednej czynności. Z czasem umiejętności te będą się wydłużać, aż dziecko stanie się gotowe do nauki, m.in. literek. Na początku przygotowując dziecko do tego procesu, należy dziecku dużo czytać. Zapoznawać je z kolorowymi książeczkami, zachęcać do opowiadania co widać na obrazkach oraz zasypiania przy czytaniu bajek przez rodziców. To znacznie rozwinie proces myślowy dziecka, jak również usprawni jego pamięć. W następnej kolejności należy nauczyć dziecko kojarzenia danego słowa z obrazkiem, przykładowo mówimy to: „m” jak miś, „s” jak słoneczko.

Dobrze sprawdzać się będzie metoda rysunków, aby dziecko malowało daną rzecz, po czym dużymi literami podpisujemy powstałe dzieło wyróżniając pierwszą literę. Należy zacząć od samogłosek, gdyż wyraźnie je słychać. Można również zrobić literki razem z dzieckiem różnymi technikami, np. wykleić plasteliną i wywiesić w pokoju dziecka. W celu lepszego zapamiętania warto zachęcać dziecko do rysowania po konturach, bądź zakupić w tym celu zabawy i gry edukacyjne, dostępne na rynku. Ułatwią one naukę literek dziecku, jak również uczynią ją super zabawą.

Dziecko, które zaczyna uczyć się literek powinno być zachęcane do tego poprzez zabawę. Nie wolno dziecka zmuszać, krytykować bądź krzyczeć. To tylko wystraszy malucha i spowoduje nie tylko jego niechęć, co negatywne skojarzenia z procesem nauki. Dziecko należy chwalić za wykonanie nawet maleńkich kroczków, zachęcać i pomagać. Pamiętajmy, że nauka literek to trudny proces dla dziecka – ogromny krok do przodu w jego rozwoju, dlatego powinno odczuwać przede wszystkim cierpliwość i wsparcie emocjonalne rodziców.

Macie inne pomysły/ metody? Jak idzie Waszemu maluchowi nauka literek? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyłączyć reklamy w Firefoxie?
Następny artykułOpera Unite – co to, jak działa?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here