Przy wyborze pierwszego pojazdu dla dziecka ważne jest bezpieczeństwo. Szukamy takich wózków które posiadają znak bezpieczeństwa (wpisane w trójkąt B). W spacerówce powinny być pasy które dodatkowo zabezpieczają nasze dziecko.

W zależności od wieku wasze dziecko będzie potrzebowało różnego rodzaju wózka. Noworodki potrzebują dużo miejsca, w którym będą czuły się bezpiecznie i będą mogły podczas spacerów spać do woli. Niestety z gondoli dzieci szybko wyrastają. Dlatego warto wybrać (dla oszczędności) wersję: gondola + spacerówka. Wózki te są cięższe ale część spacerowa jest również duża i wygodna. Dla noworodków polecane są też wózki, które zamiast gondoli mają fotelik samochodowy. Dziecko w takim wózku jest w pozycji półleżącej. Jest to wygodne np.: przy jechaniu na zakupy, ale nie jest komfortowe na dłuższych spacerach. Starsze dzieci przerzucają się na spacerówki. I tu wybór jest niesamowity. Producenci prześcigają się w urozmaicaniu kolorów i kształtów.

Rodzic musi zdecydować, kiedy będzie najczęściej korzystał z wózka. Jeśli wózek będzie wykorzystywany do spacerów po równym podłożu koła mogą być mniejsze, gdy zaś będzie pokonywał leśne drogi koła powinny większe. Przydatne jest gdy koła w wózku są skrętne i dodatkowo posiadają blokadę.

W zależności od ilości miejsca w waszym samochodzie, możecie wybrać wersje większe lub mniejsze. Mniejszy – oznacza też lżejszy, łatwiejszy przenoszeniu. Nie możemy bowiem zapominać, że w wózku zawsze będzie pasażer.

Mamy robiące zakupy z pewnością docenią te wózki, które będą miały duże kosze. Nie można też zapomnieć o tym, że obok pojedynczych wózków do kupienia są również wózki bliźniacze, i podwójne dla dzieci w różnym wieku. Te drugie mogą być w wersji gondola + spacerówka, spacerówka podwójna, spacerówka + podstawka do stania dla starszego dziecka.

Wśród bogactwa wózków można znaleźć też wózki dla biegaczy – widziane np.: na maratonach. Wybór jest duży, będzie też uzależniony od ceny.

Co Waszym zdaniem jest najważniejsze przy wyborze wózka? Czym się kierujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMąż nie chce dziecka – co robić?
Następny artykułJak wybrać fotelik samochodowy?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here