Niestety nie można dokonać tego zakupu na cały okres dzieciństwa. Foteliki kupowane są w zależności od wagi dziecka. Klasyfikują się one w następujących przedziałach:
0-13 kg lub 0-18 kg
9 kg – 18 kg lub 9 kg – 36 kg
15 kg – 36 kg

Foteliki do 13 kg przeznaczone są dla dzieci do 9 miesiąca życia. Te foteliki są bardzo bezpieczne. Dziecko w tym foteliku siedzi tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób uniknąć można, tak bardzo częstych urazów głowy podczas wypadku. W niektórych zachodnich krajach foteliki mocowane są tyłem do 3 roku życia czyli do osiągnięcia około 15kg. Foteliki te są przenośne i posiadają specjalne 3 – punktowe pasy.

Następny przedział wagowy to 9-18kg. Foteliki te są większe, montowane przodem do kierunku jazdy, posiadają szersze pasy z 3- punktowym zapięciem. Foteliki te mogą mieć nawet do 5 funkcji ustawiania ułożenia fotelika – od prawie leżącej do siedzącej. Foteliki te usadowione są wyżej co daje ciekawskim już dzieciom możliwość oglądania świata. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia znajdujące się przy pasach. Dzieci bowiem mogą mieć różne pomysły, takie jak próby rozpinania pasów. Dlatego dodatkowe zabezpieczenie pozwoli nam wyeliminować przykrą niespodziankę. Po przekroczeniu wagi 9 kg można też kupić fotelik z przedziału 9-36kg. Należy się jednak nad tym zastanowić. W takim foteliku nie ma już takiej regulacji pozycji a dzieci w tym wieku lubią przysypiać podczas podróży. Spanie w pozycji siedzącej stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa.

Foteliki z przedziału 15-36kg są przeznaczone dla dzieci po 4 roku życia. Przymocowywane są one pasami samochodowymi. Ważne jest aby fotelik posiadał regulowany zagłówek z ochroną głowy po bokach.

Nie wystarczy kupić bezpieczny fotelik – pamiętajmy aby pilnować żeby dziecko zawsze w nim podróżowało.

Uwaga!

Przed kupnem fotelika warto sprawdzić wyniki crashtestów. Można je sprawdzić na stronach internetowych oceniających bezpieczeństwo fotelików. Warto poczytać o konkretnych modelach, które zamierzasz brać pod uwagę. Nie będzie to czas stracony. W ten sposób przygotujesz się lepiej do zakupów, będziesz wiedział na co zwrócić uwagę lub o co dopytać sprzedawcę.

Czym się kierujecie przy wyborze produktów dla dzieci? Jakim markom ufacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać wózek dla dziecka?
Następny artykułCechy dziecka z autyzmem

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here