Każde dziecko rozwija się swoim indywidualnym tempem, dlatego warto dać mu czas, jeżeli nie nabywa umiejętności mowy tak szybko jak rówieśnicy. Jednakże nie oznacza to, iż rodzice nie powinni być czujni, przeciwnie – istnieją bowiem zaburzenia, które powinny być natychmiastowo skonsultowane ze specjalistą. Do takich należą m.in. brak gaworzenia w siódmym miesiącu życia, brak mowy w wieku dwóch lat, czy problemy z poprawną artykulacją u pięciolatka.

Jeżeli rodzice są zaniepokojeni wymową swojego dziecka powinni udać się na konsultację logopedyczną. Specjalista oceni wówczas budowę narządów mowy u dziecka, sprawdzi jego słuch oraz to czy prawidłowo oddycha i przełyka. Jeżeli obawy potwierdzą się, logopeda dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń dla dziecka i pokaże jak je poprawnie wykonywać w domu. Bardzo ważne jest, aby w porę udać się do poradni.

Pamiętajmy, iż leczenie logopedyczne musi potrwać, aby odniosło skutek, dlatego należy udać się z dzieckiem do lekarza, zanim jeszcze podejmie naukę szkolną. Rodzice powinni wiedzieć, że logopedzi pracują nawet z rocznymi dziećmi, dlatego nie bójmy się zabrać maluszka w tym wieku na konsultację, jeżeli coś nas martwi. Rodzice często rezygnują z wizyt u logopedy, gdyż nie wiedzą na czym pomoc ta polega.

Zajęcia logopedyczne rozpoczynają się od prostych i łatwych ćwiczeń, które nie przekraczają możliwości dziecka, a wszelkie utrudnienia wprowadzane zostają powoli. Warto wiedzieć iż od wieku dziecka uzależnia się czas pracy, który przykładowo u dzieci rocznych trwa tylko do 3-4 minut. U dzieci starszych jest stopniowo wydłużany. Podobnie jest pod względem doboru ćwiczeń i zabaw – tematyka dostosowywana jest do wieku i możliwości dziecka oraz ulega rozszerzeniu wraz z rozwojem jego zainteresowań.

Uwaga!

Rodzice nie powinni bać się wizyt u logopedy. Jeżeli rozwój mowy u ich pociechy niepokoi ich, powinni udać się do specjalisty z dzieckiem w każdym wieku. Jeżeli obawy rodziców są bezpodstawne, wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Pamiętajmy jednak, iż niezwykle ważne jest wykrycie zaburzeń w jak najwcześniejszym stadium, gdyż korekcja wad wymowy nie trwa z dnia na dzień, a im wcześniejsze wykrycie tym skuteczniejsza i szybsza pomoc dziecku.

Martwicie się wymową swojego dziecka? Co Was najbardziej niepokoi? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy pierwsza wizyta u fryzjera z dzieckiem?
Następny artykułMoje dziecko gryzie – co robić?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here