Mimo ogromnej troski rodziny o dobro i zdrowie, maluszki i tak chorują. Niewątpliwie powiązane jest to ze słabo jeszcze funkcjonującym układem odpornościowym. Wiele chorób, a raczej dolegliwości dotyczy przede wszystkim problemów z delikatną skórą i brzuszkiem.

Najczęściej kojarzoną dolegliwością wieku niemowlęcego jest chyba kolka. Cierpi na nią wielu maluszków. Zazwyczaj wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, ale też z połykania podczas ssania dużych ilości powietrza. W niejednym domu późne popołudnia i wieczory wypełnione są głośnym płaczem, wręcz krzykiem maluszków, wzdętymi brzuszkami oraz wierzgającymi nóżkami. Niestety kolki się nie leczy, można jedynie łagodzić objawy. Metod jest wiele, między innymi tulenie, bujanie, przykładanie do brzuszków ciepłych pieluch tetrowych. Kolka najczęściej zanika po trzecim miesiącu życia, niekiedy jednak trwa dłużej.

Dotkliwe dla niemowląt jest również odparzenie pupy. Niebezpieczeństwo odparzeń pojawia się zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach życia, gdy niemowlę dużo siusia oraz imponująco dużo razy się wypróżnia. Konieczne są częste zmiany pieluszki, zwłaszcza natychmiastowe po zrobieniu kupki. Delikatna skóra maluszka jest bardzo podatna na podrażnienia. Ważne jest umożliwienie maleństwom poleżenie bez pieluszki. Takie wietrzenia dobrze wpływają na stan skóry.

Kłopotliwą dolegliwością, wymagającą nieraz wielu prób przeciwdziałania, jest ciemieniucha. Na szczęście ta zmiana skórna nie jest bolesna dla maluszków. Nadmierne wydzielanie łoju doprowadza do powstania na główce żółtych łusek. Koniecznie trzeba zadbać o usunięcie ciemieniuchy. Niestety nie jest to takie proste. Skorupki absolutnie niewolno zeskrobywać. Skaleczenia naskórka mogłyby doprowadzić do zakażenia. Najlepsze efekty przynosi smarowanie główki oliwką około godzinę przed kąpielą, a następne założenie bawełnianej czapeczki. Po umyciu główki należy dokładnie wyczesywać łuski. Rzadko wystarczy jednorazowy zabieg.

Bolesną dolegliwością wieku niemowlęcego są także pleśniawki. Drobne białe plamki w maleńkiej buzi potrafią uprzykrzyć przyjemność spożywania mleka. Pleśniawki są bolesnymi zmianami grzybiczymi. Konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza, który zaleci stosowanie specjalnych środków.

Uwaga!

W przypadku każdej niemowlęcej dolegliwości, a przede wszystkim poważniejszych chorób, wskazane są konsultacje lekarskie.

Dopisalibyście coś do powyższej listy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechnika super macro – jak robić zdjęcia?
Następny artykułJak zrobić dobre zdjęcie wschodu słońca?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here