Zauroczenie naszej pociechy przychodzi zwykle nagle. Nasze dziecko zaczyna częściej wspominać o towarzyszu zabaw, mówi o niej z wyraźnym podekscytowaniem, co wskazuje na to, że nasz maluch się zakochał. Pierwsza miłość u przedszkolaków wiąże się pierwszymi pocałunkami, czy też pokazywaniem sobie intymnych części ciała, co spowodowane jest zwykłą ciekawością małych dzieci, a nie potrzebami seksualnymi. Bardzo ważna jest w tej sytuacji rola rodziców, którzy powinni dużo rozmawiać z maluszkiem o uczuciach, o tym czym jest miłość, okazywać mu wsparcie i zrozumienie, jak również zachęcać do zwierzeń.

Rodzice powinni traktować obiekt uczuć swojego dziecka z szacunkiem, a rozmowy z malcem i jego uczucia traktować jako coś naturalnego. Warto zwrócić uwagę na relacje między rodzicami, dziecko będzie bowiem szczególnie obserwować jak mama i tata okazują sobie uczucia, w jaki sposób traktują siebie nawzajem oraz czy należycie się szanują i troszczą o siebie. Dziecko będzie odzwierciedlało postawę reprezentowaną przez rodziców, dlatego tak istotne jest, aby z domu wyniosło dobry przykład i autorytet.

Nigdy nie wolno wyśmiewać się z dziecka, jak również z osoby, do której żywi pierwsze tak silne uczucia! Rodzice powinni z pełnym zrozumieniem wysłuchiwać malca oraz okazywać mu zainteresowanie, nie należy go krytykować.

Pierwsza miłość to dla malucha zupełnie nowa sytuacja. Pierwszy raz zaczyna odczuwać zainteresowanie koleżanką lub kolegą, chce z nią spędzać więcej czasu i bawić się tylko z nią. To naturalna sytuacja, która wymaga od rodziców takiego samego traktowania. Warto okazać zainteresowanie sympatią dziecka, jak również zaprosić ją do domu, aby dzieci mogły razem się pobawić, ale również warto zaproponować zjedzenie wspólnie obiadu czy podwieczorku. Nasz maluch poczuje się traktowany z szacunkiem i znacznie lepiej poradzi sobie z nowymi uczuciami. Dziecko będzie wiedziało, iż zawsze może liczyć na swoich rodziców oraz darzyć ich zaufaniem.

Wasz przedszkolak przedstawił Wam już swoją dziewczynę/ chłopaka? 🙂 Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?
Następny artykułJak robić zdjęcia ubrań na aukcje?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here