Kiedy następuje właściwy moment na podanie pierwszej zupki? Plan rozszerzania diety wskazuje na piąty-szósty miesiąc w przypadku maluszków karmionych piersią oraz piąty miesiąc u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest to czas, gdy samo mleko już nie wystarcza. Moment ten został przyspieszony w stosunku do wcześniejszych kalendarzy rozszerzania diety. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na następujące uwarunkowania: zainteresowanie maluszka jedzeniem spożywanym przez dorosłych, zaniknięcie odruchu wysuwania języka podczas wkładania produktów do buzi, a także przyjmowanie w miarę stabilnej pozycji siedzącej.

Podstawową zasadą jest stopniowe wprowadzenie nowości, przede wszystkim w małych ilościach. Na początek wystarczy więc kilka łyżeczek zupki w postaci przecieru z jednego warzywa. Dopiero po kilku dniach i nie wystąpieniu żadnych reakcji alergicznych możemy dodać kolejne warzywo. Odstępy kilkudniowe dadzą nam możliwość zaobserwowania, który składnik wywołał ewentualną reakcję alergiczną. Ryzyko uczulenia na określone składniki pożywienia maleje stopniowo z wiekiem maluszka.

Lekarze zalecają, aby pierwszym warzywem, które pozna niemowlak, była marchewka. Zachęca ładnym kolorem i przyjemnym smakiem. Początkowo zupkę można przygotować choćby z jednaj marchewki, chodzi bardziej o stopniowe obeznanie się ze smakiem. Jeśli maluszek nie chce przyjmować nowych produktów, można spróbować podawać przecier warzywny wymieszany z mlekiem.

Jak przygotować zupkę? Warzywa, najlepiej z pewnego, sprawdzonego źródła, myjemy i obieramy. Aby w procesie obróbki zapobiec dużym utratom witamin nie można długo moczyć warzyw ani też gotować. Pokrojone warzywa wrzucamy do wrzącej wody, przykrywamy pokrywką i gotujemy około 20 minut. Przestudzone miksujemy, mieszamy z odrobiną tłuszczu (dobrej jakości masłem lub oliwą z oliwek) i jeszcze raz krótko zagotowujemy. Najlepiej podawać od razu.

Uwaga!

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po gotowe obiadki w słoiczkach. Na opakowaniu zawsze znajdziemy informację od którego miesiąca życia maluszek może spożywać produkt, a także jak długo można przechowywać słoiczek w lodówce.

Pochwalcie się, kiedy Wasz maluch zjadł pierwszą zupkę i co mu przyrządziliście 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNietolerancja na gluten u dzieci – objawy
Następny artykułJakie krzesełko do karmienia?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here