Zacznijmy od przeanalizowania dnia maluszka. Być może dziecko śpi za dużo lub zasypia o różnych porach. Stwórzmy warunki do drzemki w ciągu dnia, ale zachowajmy podział na dzień i noc. Nie zasłaniajmy okien, mówmy ściszonym głosem, ale niekoniecznie szeptem. Mózg dziecka, rejestrujący wszelkie odgłosy, nie pozwoli zasnąć na tak długo jak w nocy. Pomocne w regulacji pór drzemek będą z pewnością spacery. Kołysanie wózka ułatwi maluszkom zaśnięcie.

Podstawą wieczornego zasypiania powinna być kąpiel. Warto wcześniej wyciszyć malca. Włączmy relaksującą muzykę zamiast telewizora, poczytajmy, cichutko pośpiewajmy. Ważne jest, żeby ustalić wspólny rodzinny rytuał i jego przestrzegać. Dziecko będzie bardziej spokojne, wiedząc czego się może spodziewać. Kąpać nie należy zbyt wcześnie, ale też nie można tego przeciągać. Zmęczonemu maluszkowi będzie jeszcze trudniej zasnąć. Jeśli w ciągu dnia czeka na dziecko coś ekscytującego, na przykład zakupy, warto dokonać tego do południa. Do wieczora pociecha zdąży już wypocząć.

Po kąpieli trzeba nakarmić maluszka, gdyż z pełnym brzuszkiem śpi się lepiej, a następnie położyć w łóżeczku. Jeśli dziecko tego potrzebuje, można je najpierw chwilę pokołysać, ale warto jak najwcześniej uczyć samodzielnego zasypiania w swoim łóżeczku. Jeśli konieczne będzie dłuższe usypianie, a mama czuje, że narasta w niej złość lub frustracja, niech zajmie się tym tata. Dziecko doskonale wyczuwa wszelkie negatywne stany emocjonalne, a spokój i silne ramiona ułatwią zaśnięcie. Można przy tym szeptać delikatne „ciiii”.

Nie zapominajmy o suchej pieluszce, odpowiedniej temperaturze w pokoju (20-21°C) oraz o wygodnym, przewiewnym ubranku. Trzeba uważać, żeby nie przegrzewać dziecka! Starszy malec może samodzielnie wybrać piżamkę, w której chce spać, a także poszewki na kołdrę lub pluszaka.

Ważne jest też nasze postępowanie w nocy w sytuacji, gdy maluch się obudzi. Absolutnie nie można się do dziecka uśmiechać, odpowiadać na jego zaczepki do zabawy. Przy zapalonym słabym świetle, w całkowitej ciszy i milczeniu karmimy malucha, w razie potrzeby zmieniamy pieluszkę i z powrotem odkładamy do łóżeczka.

Jak zachowują się Wasze dzieci przed pójściem spać? Co najczęściej robią?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nauczyć dziecko posłuszeństwa?
Następny artykułJak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here