Rytmika u przedszkolaków

Prawidłowy rozwój dziecka zależny jest od wielu czynników. Poznawanie świata przez najmłodszych odbywa się przede wszystkim poprzez zmysły. Wzrokowo i palpacyjnie nabierają zdolności manualnych, a słuchowo uczą się rytmu. Nie od dziś znany jest wpływ muzyki na uczące się dzieci i ich percepcję świata, dlatego też w przedszkolach pojawiła się rytmika. Co to takiego i na czym polega? Sprawdźmy!

Czym jest rytmika?

Rytmika, inaczej nazywana także eurytmią lub metodą Dalcroze’a, powstała na początku XX wieku. Terminem tym określa się system edukacji muzycznej wprowadzany u najmłodszych, którego koncepcja opiera się na wyrażaniu słyszanej muzyki poprzez ruch. Twórcą tej metody jest kompozytor i pedagog szwajcarskiego pochodzenia, Emile Jacques-Dalcroze. Jego celem było stworzenie u najmłodszych okazji do fizycznego doświadczania utworów muzycznych nie tylko przez zmysł słuchu, ale również poprzez ruch, który jest niezwykle ważny wśród rosnących dzieci. 

Rytmika wprowadzana w przedszkolu pozwala na rozwinięcie u najmłodszych poczucia rytmu, świadomości własnego ciała, a także uczy ich improwizacji. Oprócz tego prowadzi do rozbudzenia ciekawości muzycznej, która z wiekiem przekształci się w świadome przeżywanie muzyki, np. poprzez naukę profesjonalnego tańca lub śpiewu.

Kiedy i dlaczego warto wprowadzić rytmikę?

Metodę Dalcroze’a warto praktykować już od najmłodszych lat dziecka. Wiele teorii naukowych mówi o tym, że muzyka wpływa na jego rozwój już w brzuchu mamy, dlatego dobrze jest oswajać malucha z różnymi brzmieniami od pierwszych dni życia. Wychowanie muzyczne wspomaga rozwój nie tylko fizyczny, ale również intelektualny i emocjonalny. Te aspekty i wiele innych sprawiły, że rytmika stała się podstawowym przedmiotem w każdym przedszkolu. Często jest to pierwsze miejsce poza domem, w którym wykorzystuje się ją w celu pobudzenia rozwoju dziecka. Osłuchiwanie się z piosenkami pozwala kilkulatkom na ćwiczenie pamięci poprzez powtarzanie słów ich tekstu, poprawia ich motorykę oraz orientację przestrzenną. Eurytmia uczy je także przez praktykę znaczeń słów głośno-cicho czy wolno-szybko, które będą im towarzyszyć przez całe życie.

Zajęcia z rytmiki w przedszkolu

Rytmika to także sposób na terapię dzieci z różnymi zaburzeniami. W tym celu wykorzystywane są zabawy muzyczne o tematyce dostosowanej do problemów rozwojowych danych maluchów. Można ich używać także w domu – wystarczy, że się w nie zaopatrzysz w księgarni edukacyjnej.

Zabawy muzyczne dla najmłodszych

Zajęcia z rytmiki w przedszkolu bardzo często prowadzone są z wykorzystaniem zabaw muzycznych dla dzieci. Wiele z nich stanowią nagrania muzyczne z dziecięcymi piosenkami dostosowanymi do metody Dalcroze’a, zachęcające przedszkolaki do ruchu i nauki ciekawych choreografii. Wśród nich znajdziesz m.in. „Śpiewanki pokazywanki” czy „Klaśnij, tupnij, raz i dwa! Zabawy ze śpiewem”. Rytmika dla dzieci to także pozycje z piosenkami skłaniającymi najmłodszych do ćwiczeń gimnastycznych, np. „Gimnastyczne Figle Muzyczne”. Dzięki nim pociechy chętniej uczestniczą w ćwiczeniach pobudzających z przyrządami gimnastycznymi lub w zwykłych zabawach ruchowo-naśladowczych.

Zabawy muzyczne dla dzieci to także nagrania skłaniające do aktywnego myślenia. Rozpoznawanie dźwięków np. pochodzących z najbliższego otoczenia, wydawanych przez zwierzęta, ptaki czy samochody to sposób na zabawę i jednoczesny rozwój maluchów. Sięgnij po „Świat dźwięków” bądź „Dźwięki natury” i zafascynuj pociechę nowymi bodźcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here