Zakupy To mandolina!

To mandolina!

-

Niepozorny instrument, znany m.in. z piosenki Paula McCartneya „Dance Tonight” przypomina wyglądem gitarę, a wielkością ukulele. Na teledysku widzimy zdziwionego człowieka, który pierwszy raz widzi takie „coś”. Piosenkarz mówi mu, że to mandolina (ang. It’s a mandoline!). Dziś mało popularny instrument barokowy towarzyszył ludom wschodu i południa przez wieki. Kojący dźwięk kuzynki lutni daje ogromne możliwości brzmieniowe.

Nazwa i historia

Jak to często z etymologią słów bywa, niczego nie można być pewnym. Wiadomo, że słowo wywodzi się z perskiego i arabskiego. Przez wieki nazywano go „mandorą” (łac. migdał, od kształtu instrumentu). Dzisiejsza nazwa mandolina to zdrobnienie właśnie tej włoskiej wersji wyrazu.

Pierwsze znane wzmianki pochodzą z XIII wieku z Włoch, gdzie najczęściej występowała w akompaniamencie gitary. To, jak wyglądała, uwiecznił na obrazie malarz Agnolo Gaddi w rękach anioła. Była wtedy bardziej podłużna. Istny renesans świetności mandoliny następuje w baroku. Każdy liczący się wtedy kompozytor starał się wykorzystać jej delikatny i słodki dźwięk w swoich utworach. Jednym z nich był Antonio Vivaldi, który umieścił ją w wielu znanych do dziś koncertów (m.in. „Mandolin Concerti”, pisany głównie pod nią). Inny znany kompozytor, Ludwig van Beethoven, napisał przynajmniej kilka utworów na niego, a cztery z nich zachowały się do dzisiejszego dnia. Najstarsza zachowana wyszła spod ręki Stradivariusa z XVII wieku. Później przez wieki kojarzyła się ze wsią i folklorem. Uznano ją niesłusznie za niegodną salonów i zbyt ludyczną. Do dziś stanowi ważny element muzyki ludowej Irlandii i Brytanii (tzw. mandolina irlandzka, gdzie melodia opiera się na charakterystycznych ozdobnikach).

Rozwój współczesnej mandoliny zawdzięcza się irlandzkim emigrantom w USA, gdzie docenili go muzycy country. Amerykańscy lutnicy Oriville Gibson i Lloyd Loar stworzyli nową konstrukcję, opartą na wypukłej płycie rezonansowej. Opatentowali go w 1898 roku. Dzięki Billy’emu Monroe zaczęto stosować nowe techniki gry, również solowe, nie tylko, jak wcześniej, w akompaniament innych instrumentów.

Powrót do świetności

Dziś w dobie internetu mandolina ma swoje wierne grono fanów, a jej brzmienie czasem towarzyszy muzykom alternatywnym czy popowym. Nauka gry na niej jest stosunkowo prosta, ponieważ jej krótki gryf ułatwia zmianę chwytów i naukę akordów. Jak każdy instrument, opanowanie go wymaga czasu, jednak łatwo znaleźć idealne modele dla początkujących i doświadczonych muzyków i koneserów dźwięku. A efekt gry potrafi oczarować niejednego słuchacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Skubaniec – przepis

Cóż to jest skubaniec? - zapytają miłośnicy słodkości w niektórych rejonach kraju. Otóż nic innego jak bardzo popularny pleśniak.

Pulpeciki w sosie koperkowym – przepis

Pulpeciki w sosie koperkowym to smak dzieciństwa niejednego z nas. Robiła je babcia, przyrządzano je w przedszkolu, podawano w stołówkach pracowniczych, studenckich lub szkolnych, a także w tzw. barach mlecznych.

Zobacz też

AIDCAS – co to jest?

Choć wiedzą o tym nieliczni, każda, nawet na pozór najbardziej bezsensowna według nas reklama, jest konstruowana w przemyślany sposób. Każda trafia do mniejszej, lub większej liczby odbiorców i niemal każda daje ten sam efekt. Zakup reklamowanego towaru czy usługi. W tworzeniu udanego spotu czy ulotki pomaga AIDCAS. Jest to termin używanym w marketingu, ukazujący w jaki sposób reklama działa na klienta, oraz w związku z tym jaki jest charakter postępowania konsumenta na rynku. Skrótowiec wyrazowy z języka angielskiego, po rozwinięciu ukazuje sześć kluczowych punktów zagadnienia.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: