Inwestycje Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – na co...

Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

-

Umowa kupna mieszkania to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie przyjdzie nam w życiu podpisać. Kupno mieszkania na rynku pierwotnym jest zaś największym marzeniem i życiowym celem wielu osób. W przypływie euforii łatwo z rozmachem złożyć podpis na dokumencie i przeoczyć niekorzystne zapisy. Warto jednak dogłębnie przeanalizować umowę i wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

  1. Czy warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?
  2. Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – na jakie elementy zwrócić uwagę?
  3. Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – czy warto sprawdzać dewelopera?

Czy warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Na początek należy rozważyć, czy warto nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Wiele argumentów. Przede wszystkim jest to mieszkanie nowo wybudowane, w którym nikt wcześniej nie mieszkał, nie ma ukrytych przez sprzedającego wad, nie wymaga przeprowadzania remontów ani niwelowania poczynionych przez poprzednich lokatorów szkód. Mieszkania na rynku pierwotnym z reguły budowane są w korzystnej lokalizacji – nowe osiedla nie są zniszczone, dają wiele możliwości, zapewniają spokojne i komfortowe mieszkanie. Ciekawe oferty rynku pierwotnego na portalu Obido pozwolą wybrać wymarzoną nieruchomość.

Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – jak każda inna umowa – zawiera kilka podstawowych elementów, takich jak: dane sprzedającego (w tym przypadku dewelopera) oraz nabywcy. Warto sprawdzić wszystkie dane, aby nie zawierały żadnych błędów. Ponadto należy zwrócić uwagę na takie komponenty umowy, jak: podany przez dewelopera rachunek (powinien być to rachunek powierniczy, który zapewnia kupującemu wysoki stopień bezpieczeństwa transakcji). Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym powinna być dokładnie przestudiowana – punkt po punkcie. Nie warto się spieszyć i podpisywać dokumentu, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Ponadto ważne jest, by umowa taka zawierała jak największą liczbę szczegółów – na temat kosztu nieruchomości, wszelkich płatności oraz terminu ich dokonania, terminu odbioru mieszkania, szczegółów wykończenia, zastosowanych podczas budowy materiałów, kar umownych itp. Nie można pominąć wszelkich dodatkowych zapisów i klauzul – szczególnie jeśli budzą one wątpliwości co do słuszności ich zamieszczania. Jeżeli istnieje taka możliwość, to najlepiej przeanalizować treść umowy z prawnikiem, co niejednokrotnie może uchronić kupującego przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Umowa kupna mieszkania na rynku pierwotnym – czy warto sprawdzać dewelopera?

Umowę kupna mieszkania na rynku pierwotnym zawieramy z deweloperem, który buduje nieruchomość. Musimy zatem obdarzyć go sporym kredytem zaufania. Podczas podpisywania umowy nie widzimy bowiem jeszcze ostatecznego rezultatu, ale projekt i wizualizacje (ewentualnie fundamenty czy plac budowy). Sprawą oczywistą jest zatem skrupulatne sprawdzenie dewelopera pod kątem jego uczciwości i stanu oddanych wcześniej nieruchomości. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie danych dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informacje można pozyskać także z księgi wieczystej nieruchomości. Dobrym krokiem może się również okazać zweryfikowanie, czy inwestor dopełnił wszelkich niezbędnych formalności, czyli np. uzyskał pozwolenie na budowę. Można wybrać się na wycieczkę w okolice poprzednich inwestycji dewelopera i naocznie obejrzeć budynki. Może uda się wówczas nawet porozmawiać z napotkanymi lokatorami nieruchomości, którzy będą mogli udzielić informacji z pierwszej ręki. Ponadto warto sprawdzić opinie o deweloperze, zamieszczane na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenia – organizacja czasu pracy

O tym, że należy szanować czas, nie należy nikogo przekonywać. Że potrafi przeciekać przez palce i ma tendencję do rozciągania się również. Szczególnie należy postępować, gdy jesteśmy odpowiedzialni za realizację szkolenia. A przy odrobinie samodyscypliny i wiedzy dotyczącej zarządzania czasem, jesteśmy w stanie kontrolować.

Jak gospodarować pieniędzmi w podróży?

Pieniądze na urlopie rozchodzą się wyjątkowo szybko. Nie jest to problem, jeśli mamy nieograniczone środki na takie wydatki, gorzej jeśli po wakacyjnych szaleństwach okaże się, że mamy pusty portfel i kieszenie. Pieniądze w podróży muszą być dokładnie podzielone, ile i na co. Niezbędna jest też żelazna rezerwa, ukryta głęboko w torbie. W sytuacji kryzysoawej może nam uratować skórę.

Zobacz też

Jak leczyć sepsę?

Rozważania na temat leczenia sepsy należy rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest sepsa. Wśród wielu osób pokutuje błędne przekonanie, że jest to choroba zakaźna. Nic bardziej mylnego! Sepsa, która kiedyś określana była mianem posocznicy, to pewien zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, która wytworzyła się w związku z toczącym się zakażeniem w organizmie danego człowieka.

Modne i piękne wanny wolnostojące

Urządzenie własnej łazienki to zadanie trudne, ale bardzo ważne. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie ono bardzo...

Gadżety religijne dla siebie i najbliższych

Gadżety religijne mogą być świetnym prezentem dla osoby, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Wśród nich znajdują się drobiazgi codziennego...

Może Cię zainteresuje: