Inwestycje Fotowoltaika z rządową dotacją

Fotowoltaika z rządową dotacją

-

\Popularność instalacji fotowoltaicznych stale rośnie, na co wpływa nie tylko większe zainteresowanie odbiorców ekologią i możliwością budowy samowystarczalnych energetycznie domów, ale także rosnąca sprawność i trwałość ogniw fotowoltaicznych oraz niższe ceny samych instalacji. Koszt takiej inwestycji można dodatkowo obniżyć, starając się o specjalną dotację. Program Mój Prąd kierowany jest do odbiorców indywidualnych, którzy marzą o małej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby.

Kto może liczyć na dotację?

W ramach programu Mój Prąd na uzyskanie dofinansowania budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej mogą liczyć jedynie osoby fizyczne. Warunkiem jest stworzenie instalacji przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby i jej podpięcie do zbiorczej sieci energii elektrycznej. Osoba starająca się o dotację musi mieć podpisaną umowę na odbiór energii elektrycznej produkowanej przez domową instalację fotowoltaiczną z firmą energetyczną. W ten sposób nadwyżka wyprodukowanej przez panele energii elektrycznej trafi do sieci – zakład energetyczny za nią nie zapłaci, ale w okresie zimowym, gdy efektywność działania instalacji fotowoltaicznej spadnie, użytkownik będzie mógł liczyć na tańszą energię pobieraną z sieci i tym samym będzie mógł spodziewać się mniejszych rachunków za prąd. Program Mój Prąd to zatem dobra opcja dla każdej osoby prywatnej, która chce stworzyć niewielką instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby.

Ile wynosi dotacja?

Nadrzędnym celem programu Mój Prąd jest zwiększenie globalnej produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zatem jest to program powszechny, z którego może skorzystać praktycznie każda osoba prywatna. Powszechność programu wpływa jednak na ograniczenie wielkości dotacji. By środków wystarczyło dla każdej zainteresowanej tego typu inwestycją osoby, wielkość dotacji nie może przekraczać pięćdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych instalacji, nie więcej niż pięć tysięcy złotych. Choć kwota wydaje się niewielka, to jednak wpływa na zwiększenie opłacalności tego tupu inwestycji. Program Mój Prąd obniża koszt instalacji i tym samym sprawia, że inwestycja zwraca się w krótszym czasie.

Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, szukaj firmy, która pomoże w uzyskaniu dotacji w ramach programu Mój Prąd lub podpowie, jak starać się o inny rodzaj dofinansowania. Dzięki rządowym dotacjom atrakcyjność fotowoltaiki wzrosła i być może program wsparcia, w tej lub nieco zmienionej formie, będzie kontynuowany również w kolejnych latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Olej kokosowy – zastosowanie w kosmetyce

Coraz bardziej cenione są w kosmetologii produkty naturalne. Ostatnim odkryciem jest olej kokosowy, wcześniej stosowany tylko w kuchni. Ma szerokie zastosowanie także w pielęgnacji ciała i włosów.

Suflet czekoladowy – przepis

Suflet to deser, po którym każdy czuje się jak w niebie. Deser, który sprawia, że ilość endorfin w naszym organizmie wzrasta. Najlepszy z najlepszych – suflet czekoladowy. Jak go zrobić?

Zobacz też

Matura z języka angielskiego – jak się przygotować?

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu. To, jak się do niej przygotujesz może zaważyć na Twojej przyszłości. Dobry wynik z egzaminu dojrzałości otworzy Ci drzwi do Twojej wymarzonej uczelni. Dlatego też, nie marnuj swojego cennego czasu, ale bierz się na za naukę od zaraz! Jeśli będziesz systematyczny w nauce do matury z języka angielskiego, zdasz ją bez najmniejszego problemu i to na wysoki stopień. Niestety, jeżeli zależy Ci na dobrym wyniku z egzaminu dojrzałości, potrzebujesz trochę czasu.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: