dieta hashimoto

Choroby tarczycy to plaga dzisiejszych czasów. Problemy z pracą gruczołu tarczycowego mogą dotyczyć nawet kilkunastu procentów ludzi. Niedoczynność tarczycy wraz ze współistniejącym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy nazywane jest chorobą Hashimoto. Przyjrzyjmy się, czym jest ta choroba oraz jaki wpływ ma żywienie na przebieg choroby Hashimoto? Jaką dietę powinniśmy zastosować, aby uniknąć choroby Hashimoto i jak powinniśmy odżywiać się, kiedy choroba została wykryta?

Czym jest choroba Hashimoto?

Tarczyca jest jednym z tych gruczołów, którego praca wpływa dosłownie na cały organizm. Kiedy pojawiają się problemy z tarczycą, prawdopodobnie wystąpią też problemy z innymi narządami ciała. Jednym z najpopularniejszych zaburzeń tarczycy jest choroba Hashimoto, o której po raz pierwszy wspomniał już w 1912 r. japoński lekarz Hakaru Hashimoto. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną w postaci przewlekłego zapalenia tarczycy, która ściśle wiąże się z układem odpornościowym. Przyczyną problemów z tarczycą mogą być czynniki genetyczne oraz stres. Inne czynniki, które prawdopodobnie wpływają na rozwój Hashimoto, to: wysokie spożycie jodu, niektóre leki (np. amiodaron) i terapie cytokinami oraz wahania poziomu estrogenów (typowe dla kobiet w czasie menopauzy). Przyczyną rozwoju choroby mogą być także infekcje, sole litu lub niedobór selenu w diecie. Choroba Hashimoto wymaga leczenia farmakologicznego lewotyroksyną (brakujące hormony tarczycy), której dawkę indywidualnie dobiera lekarz w zależności od stanu pacjenta. Poza tym bardzo pomocna jest także zdrowa dieta Hashimoto, którą powinny stosować osoby z wykrytą chorobę Hashimoto lub znajdują się w grupie ryzyka.

Dieta przy chorobie Hashimoto

Dieta stosowana przy chorobie Hashimoto powinna być indywidualnie dobrana do każdego pacjenta. Można jednak wydzielić kilka charakterystyk zdrowej diety, którą powinno się stosować przy leczeniu choroby Hashimoto. Taka dieta musi być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, dostosowana do wieku, płci, aktywności fizycznej i trybu życia. Dieta w chorobie Hashimoto powinna zawierać dużą ilość pełnowartościowego białka, które zawiera aminokwasy niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Ponadto, posiłki muszą dostarczać odpowiednią ilość błonnika pokarmowego zapobiegającego zaparciom, zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego dostarczające w jak największej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 oraz zwiększoną ilość witamin antyoksydacyjnych (witamina A, C i E).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here