Dieta Choroba Hashimoto – jaka dieta może pomóc w walce...

Choroba Hashimoto – jaka dieta może pomóc w walce z chorobą?

-

Choroby tarczycy to plaga dzisiejszych czasów. Problemy z pracą gruczołu tarczycowego mogą dotyczyć nawet kilkunastu procentów ludzi. Niedoczynność tarczycy wraz ze współistniejącym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy nazywane jest chorobą Hashimoto. Przyjrzyjmy się, czym jest ta choroba oraz jaki wpływ ma żywienie na przebieg choroby Hashimoto? Jaką dietę powinniśmy zastosować, aby uniknąć choroby Hashimoto i jak powinniśmy odżywiać się, kiedy choroba została wykryta?

Czym jest choroba Hashimoto?

Tarczyca jest jednym z tych gruczołów, którego praca wpływa dosłownie na cały organizm. Kiedy pojawiają się problemy z tarczycą, prawdopodobnie wystąpią też problemy z innymi narządami ciała. Jednym z najpopularniejszych zaburzeń tarczycy jest choroba Hashimoto, o której po raz pierwszy wspomniał już w 1912 r. japoński lekarz Hakaru Hashimoto. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną w postaci przewlekłego zapalenia tarczycy, która ściśle wiąże się z układem odpornościowym. Przyczyną problemów z tarczycą mogą być czynniki genetyczne oraz stres. Inne czynniki, które prawdopodobnie wpływają na rozwój Hashimoto, to: wysokie spożycie jodu, niektóre leki (np. amiodaron) i terapie cytokinami oraz wahania poziomu estrogenów (typowe dla kobiet w czasie menopauzy). Przyczyną rozwoju choroby mogą być także infekcje, sole litu lub niedobór selenu w diecie. Choroba Hashimoto wymaga leczenia farmakologicznego lewotyroksyną (brakujące hormony tarczycy), której dawkę indywidualnie dobiera lekarz w zależności od stanu pacjenta. Poza tym bardzo pomocna jest także zdrowa dieta Hashimoto, którą powinny stosować osoby z wykrytą chorobę Hashimoto lub znajdują się w grupie ryzyka.

Dieta przy chorobie Hashimoto

Dieta stosowana przy chorobie Hashimoto powinna być indywidualnie dobrana do każdego pacjenta. Można jednak wydzielić kilka charakterystyk zdrowej diety, którą powinno się stosować przy leczeniu choroby Hashimoto. Taka dieta musi być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, dostosowana do wieku, płci, aktywności fizycznej i trybu życia. Dieta w chorobie Hashimoto powinna zawierać dużą ilość pełnowartościowego białka, które zawiera aminokwasy niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Ponadto, posiłki muszą dostarczać odpowiednią ilość błonnika pokarmowego zapobiegającego zaparciom, zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego dostarczające w jak największej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 oraz zwiększoną ilość witamin antyoksydacyjnych (witamina A, C i E).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Poziomy znajomości języka angielskiego

Wyróżniamy sześć poziomów znajomości języka angielskiego:

Jak być dobrym ojcem?

Nikt nie rodzi się dobrym rodzicem. Uczymy się tego przez całe nasze życie, obserwując siebie i nasze dziecko, rozmawiając i budując więź opartą na miłości i zaufaniu. Z pewnością nie unikniemy kilku błędów, możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać swym rodzicielskim obowiązkom.

Zobacz też

Jak dbać o wzrok?

Oczy bywają nazywane bramą duszy. Bezbłędnie zdradzają nasze uczucia i emocje. Niestety, praca przed komputerem, korzystanie ze złej jakości monitora, brak dobrego oświetlenia czy wrodzone predyspozycje narażają nasz wzrok na nieustanne pogarszanie się. Wśród najbardziej znanych chorób oczu należy wymienić zaćmę, krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: