Niełatwo być rodzicem, ale jedno jest pewne, iż wszystko, co robimy dla naszych dzieci, robimy dla ich dobra. Jednakże czasami nasze przekonania powodują, iż nawet nie jesteśmy świadomi tego, że możemy swoim zachowaniem wyrządzać dziecku krzywdę. Taka sytuacja ma miejsce m.in. podczas zbyt surowego traktowania dziecka.

Czasami rodzicom wydaje się, iż jedynie dyscyplina i rygorystyczne zasady pomogą im wychować dziecko na dobrego i samodzielnego człowieka. To bardzo poważny błąd, gdyż każde dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości, poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia ze strony najbliższych mu ludzi – rodziców. Czasami też zdarza się, że sytuacja taka jest konsekwencją przeszłości, gdy rodzice byli dziećmi wychowywanymi w surowej dyscyplinie i niestety nie potrafią uciec od metod stosowanych przez ich rodziców, ponieważ nie znają innego wzorca postępowania.

Rodzice, którzy mają bolesne wspomnienia z dzieciństwa, jak również wszyscy, którzy będą lub są już rodzicami, powinni korzystać z pomocy fachowej literatury. Ważne jest, by studiować poradniki przeznaczone dla rodziców i czasopisma dotyczące rozwoju oraz wychowania dzieci. Doskonałą „kopalnią wiedzy” mogą okazać się inni rodzice, doświadczeni w swojej roli, którzy z pewnością będą służyć dobrą radą i oparciem w trudnych chwilach. Warto pamiętać, iż wychowując dziecko, należy znaleźć tzw. złoty środek. Nie możemy być zbyt ulegli, ale też zbyt surowi. Dziecko musi znać zasady panujące w domu, dlatego należy je określać od samego początku i uczyć dziecko ich przestrzegania, jednocześnie sami musimy pamiętać o konsekwencji, nie może być bowiem sytuacji kiedy raz dziecku czegoś zabraniamy, a innym razem pozwalamy na to. Bardzo ważne jest, aby rodzice zawsze byli ze sobą zgodni.

Gdy ustalamy dziecku granice jego zachowania, musimy ze sobą współpracować. Bardzo niebezpieczne są chwile, gdy jedno z rodziców pozwala dziecku np. na dalszą zabawę, podczas gdy drugie oznajmia, iż czas na kąpiel i pójście spać. Dziecko wówczas czuje się niesprawiedliwie potraktowane, wręcz ma poczucie krzywdy, bo przecież tatuś pozwolił dalej się bawić.

Uwaga!

Wychowując dziecko należy również pamiętać o ustalonym planie dnia, dziecko powinno mieć względnie stały i powtarzający się rytm tych samych czynności. Musi wiedzieć co po sobie następuje, gdyż zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa. Sprawą najważniejszą jest okazywanie dziecku uczuć, nie bójmy się, iż mówiąc mu, jak bardzo je kochamy, spowodujemy nadmierne rozpieszczenie. Dziecko potrzebuje słów i gestów, zarówno od mamy, jak i od taty. Musi wiedzieć, iż jest kochane i szanowane, bo wówczas samo uczy się jak wyrażać swoje uczucia. Poczucie miłości i bezpieczeństwa należą przecież do najważniejszych potrzeb, które należy zaspokajać i jest to głównym zadaniem rodziców.

Pamiętajmy zatem, aby na pierwszym miejscu zapewnić dziecku poczucie miłości, akceptacji i bezpieczeństwa, a dopiero po nich wyznaczać jasne zasady panujące w domu, których przestrzeganie powinno tyczyć się wszystkim domowników. Ważne jest również, by dziecko nie traktowało owych reguł jako kary. Należy wyraźnie zaznaczyć, które zachowania są w domu akceptowane, a które nie i zawsze zachować konsekwencję w swoim działaniu.

Zasady i dyscyplina czy rodzicielstwo bliskości? Który model wychowanie jest Wam bliższy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdy dziecko nie jest lubiane w klasie
Następny artykułLęki nocne u dzieci – jak pomoc?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here