Dziecko, które zajmuje środkową pozycję wśród rodzeństwa, czuje się niedocenione oraz zepchnięte na dalszy plan. Zazdrości najstarszemu tego, że zawsze ma wszystko nowe, a ono zabawki i ubrania jedynie dziedziczy po nim, jest zawsze drugim właścicielem, młodszemu z kolei, iż jest w centrum zainteresowania rodziców i bliskich. Bardzo ważne jest postępowanie rodziców, którzy powinni dostrzegać potrzeby każdego dziecka, niezależnie od wieku, gdyż nawet nastolatek potrzebuje przytulenia, okazania miłości, zrozumienia dla jego problemów, podczas gdy zazwyczaj wymaga się od niego bycia dorosłym, którym jeszcze nie jest i długo nie będzie.

Rodzice nie powinni się dziwić, gdy dziecko zaczyna się buntować i złym zachowaniem zwracać na siebie uwagę, ale każde dziecko traktować indywidualnie, pomagać każdemu dostrzegać to, co w nim najlepsze. Nie powinniśmy skupiać się tylko na wadach, gdy dziecko sprawia problemy z zachowaniem. Pamiętajmy, iż zawsze złe zachowanie jest czymś spowodowane, dziecko próbuje się bronić wołając o pomoc poprzez bunt przeciwko zasadom panującym w domu.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja rodziców, aby budować w dziecku poczucie własnej wartości, poświęcać każdemu czas, dużo rozmawiać oraz zapewniać, że każde dziecko jest kochane równie mocno. Gdy dziecko czuje się odrzucone, ważne aby rodzice swoją postawą pomogli mu zauważyć, iż jest wspaniałym człowiekiem i największym cudem, jaki mógł im się przydarzyć.

Rodzice nie powinni faworyzować żadnego z dzieci, ale każdemu okazywać równie mocno miłość, akceptację oraz szacunek, co z pewnością nauczy dzieci traktowania się w podobny sposób. Gdy dziecko zaczyna się buntować, ważne, aby rodzice nie wytykali mu na każdym kroku jego błędów, ale skupili się na zaletach malca oraz nauczeniu go mówienia o tym, co czuje, jak również innych sposobów odreagowania negatywnych emocji, poprzez sport czy sztukę.

Uważacie, że dobrze wychowujecie swoje dzieci? Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWychowywanie najstarszego dziecka
Następny artykułWychowywanie najmłodszego dziecka – starsze rodzeństwo a małe dziecko

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here