Dziecko Wychowywanie najstarszego dziecka

Wychowywanie najstarszego dziecka

-

Zadaniem rodziców jest wychowanie każdego z dzieci ucząc je zasad i wartości moralnych, miłości oraz akceptacji wzajemnych zalet i wad. Pierwsze dziecko znajduje się w dość trudnej sytuacji, gdyż odkąd przyszło na świat jest oczkiem w głowie rodziców, dlatego z chwila pojawienia się nowego członka rodziny czuje się odrzucone i niekochane. Takie uczucia, które towarzyszą maluchowi są czymś naturalnym i nie można dziecka obarczać winą, iż czuje się zazdrosne i zaczyna sprawiać kłopoty wychowawcze. To nie jest wina dziecka.

Rodzice, którzy decydują się na drugą pociechę, muszą zastanowić się, czy będą w stanie swoją miłością objąć dwójkę czy więcej dzieci, tak aby nauczyć rodzeństwo wzajemnej miłości i szacunku do siebie oraz innych ludzi. Dziecko, które do tej pory było jedynakiem, rodzice powinni odpowiednio wcześniej przygotować do roli starszego brata czy siostry.

Ważne, aby wziąć pod uwagę wiek dziecka. Pamiętajmy, iż im dziecko starsze tym można o ciąży powiedzieć wcześniej, jednakże nie robimy tego, gdy dziecko jest na tyle małe, że nie będzie w stanie zrozumieć zjawiska ciąży, a długi okres oczekiwania wprowadzi go w stan niepokoju. Małym dzieciom do piątego roku życia warto powiedzieć o ciąży, gdy brzuszek będzie już widoczny oraz gdy odczuwalne będą ruchy maleństwa.

Narodziny kolejnego dziecka nie mogą oznaczać dla pierwszego końca świata. Rodzice powinni bardzo dużo rozmawiać z dzieckiem o ciąży i dzidziusiu, ale także zapewniać i jednocześnie uspokajać dziecko, iż nowa pociecha nie oznacza, że przestaną je kochać. Dziecko potrzebuje ciągłych zapewnień i gestów miłości ze strony swoich rodziców, nie może czuć się zepchnięte na dalszy plan.

Gdy drugie dziecko przyjdzie na świat warto zaangażować starsze do pomocy nad maluszkiem, aby czuło się potrzebne oraz by zminimalizować jego negatywne uczucia, które i tak pojawią się w malcu, gdyż to dla niego zupełnie nowa sytuacja, w której musi się odnaleźć i dlatego potrzebuje na to czasu. Jednakże postawa rodziców jest znacząca, gdyż tylko od nich zależy jak dziecko przetrwa ten wyjątkowy okres oraz szok z nim związany, iż nie jest już w centrum zainteresowania jak kiedyś.

Na najstarszym dziecku zwykle ciążą ogromne oczekiwania ze strony rodziców i najbliższej rodziny. Powinno być mądrzejsze, ustępować młodszemu, być pomocne, a najlepiej, aby stanowiło wzór do naśladowania dla rodzeństwa. Takie myślenie rodziców jest błędne. Nie możemy dziecka traktować jak osoby dorosłej, jeżeli jego wiek na to nie wskazuje. Rodzice powinni traktować dziecko adekwatnie do jego wieku. Nie można żądać od malucha bądź nawet starszego dziecka szkolnego, aby zaakceptowało sytuację, w której ma pomagać rodzicom w wychowaniu młodszego dziecka.

Rodzice decydując się na więcej niż jedno dziecko, muszą mieć świadomość, że każde dziecko niezależnie czy jest najstarsze czy najmłodsze potrzebuje ich uwagi tak samo mocno, potrzebuje czuć że wciąż jest kochane, zauważane i szanowane.

Uważacie, że dobrze wychowujecie swoje dzieci? Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Podzielcie się opiniami.

Sabina Maćkowicz

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak szybko schudnąć?

Jak wiadomo, szybko schudnąć jest prosto - wystarczy mniej jeść i dużo ćwiczyć. Niestety z biologicznego punktu widzenia nie jest możliwa długotrwała taka dieta - byłaby zbyt szkodliwa dla organizmu. Diety błyskawiczne są dobre jeśli chce po świętach zmieścić się w sylwestrową kreację lub w kostium kąpielowy przed wyjazdem na wakacje. Ważne jest również abyśmy nie wrócili, zaraz po jej zakończeniu, do złych nawyków żywieniowych.

Diablo – jak pomnażać pieniądze?

Istnieje bardzo prosty sposób na szybkie pomnażanie pieniędzy w Diablo. Przeczytaj, jak to zrobić.

Zobacz też

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne to środek przewidziany w Kodeksie pracy stanowiący najbardziej drastyczną formę rozwiązania stosunku pracy, powinien on być stosowany tylko w ostateczności i z dużą rozwagą gdyż może mieć spore konsekwencje dla obu stron.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: