Największą obawą młodych mam, jest to, żeby nie zrobić noworodkowi krzywdy. Dziecko zaraz po urodzeniu wydaje się takie kruche, że niejedna z nas bała się dotykać swojego maluszka. Jednakże pamiętajmy, iż nie tak łatwo zrobić maleństwu krzywdę. Przy zachowaniu ostrożności i podtrzymywaniu główki naprawdę dziecko nie ucierpi. Jego maleńkie ciałko jest przygotowane do życia i funkcjonowania, dlatego jeżeli rodzice są delikatni i uważni, nie zrobią dziecku nic złego. Na samym początku nasze ruchy będą nieporadne, jednakże po kilku dniach nabierzemy wprawy w podnoszeniu, przytulaniu czy przewijaniu dziecka.

Pierwsza kąpiel również wiąże się z wieloma obawami, będąc zarówno wielkim przeżyciem dla młodych rodziców. Jeżeli poczujemy się lepiej, warto poprosić doświadczoną osobę, aby pomogła wykąpać maluszka bądź by po prostu była obecna i podpowiadała co powinniśmy poprawić. Pamiętajmy, iż dziecko w kontakcie z wodą, która jest dla niego czymś zupełnie obcym będzie bardziej wystraszone niż rodzice, dlatego tak ważne są zdecydowane ruchy rodziców, aby dziecko dzięki nim czuło się bezpieczne. Warto podczas kąpieli mówić do dziecka, cichym głosem opowiadać co robimy, to z pewnością je uspokoi.

Kolejnymi problemami z jakimi borykają się młodzi rodzice są różne dolegliwości, do jakich należą głównie czkawka i ulewanie. Są one wyjątkowo nieprzyjemne dla nowonarodzonego dziecka. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia, warto po jedzeniu unosić dziecko do pozycji pionowej i poczekać, aż zalegające powietrze odbije się. Trudnym okresem zarówno dla kilkumiesięcznego dziecka, jak i dla jego rodziców jest etap ząbkowania, który u niektórych dzieci bywa niezwykle bolesny. Dziecko może czasami gorączkować, bywa rozdrażnione i sfrustrowane. Trzeba próbować różnych metod, aby przynieść maluszkowi ulgę i po prostu przetrwać ten trudny czas.

Młode mamy obawiają się wielu rzeczy, w końcu dziecko to ogromna odpowiedzialność, dlatego strach też ma swoją dobrą stronę. Ważne jednak, aby nie wpadać w panikę, bowiem rodzice szybko nauczą się jak dbać o swoje maleństwo, jak zapewnić mu najlepszą opiekę i sprawić by czuło się bezpieczne i kochane.

Czy obawiałyście się/ obawiacie się jako młode mamy? Jak radzicie sobie ze swoimi lękami? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajczęstsze problemy z przedszkolakiem
Następny artykułWychowywanie najstarszego dziecka

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here