W okresie dzieciństwa, gdy poprzez zabawę dziecko dąży do odkrywania świata, ujawniają się specyficzne predyspozycje malucha. Rodzice mogą wówczas zaobserwować, które czynności przychodzą dziecku łatwiej, a które sprawiają trudności i poprzez zabawę w odpowiedni sposób je kształtować i stymulować. Warto rozwijać myślenie kreatywne dziecka oraz jego zdolności współpracy w grupie. Oto zestaw zabaw, które z pewnością okażą się pomocne.

Zabawy kształtujące kreatywne myślenie:

Jak możemy poradzić sobie z problemem?

Siadamy całą rodziną i wypisujemy na kartce bloku problem, który dotyczy rodziny bądź jej członka. Następnie wszyscy domownicy wypisują na małych karteczkach swoje pomysły i propozycje rozwiązań danej sytuacji. Wszystkie pomysły przyklejcie otaczając napisany problem. Następnie wspólnie przedyskutujcie, które propozycje zastosujecie w swoim działaniu.

Kreatywne dopełnianie form

Przygotowujemy skrawki papieru kolorowego oraz karton papieru w odmiennym kolorze. Zadaniem dziecka jest wybranie kilku skrawków i bez pomocy nożyczek przyklejenie je na karton w dowolny sposób. Następnie zachęcamy dziecka do zastanowienia się, co może przedstawiać jego praca. W kolejnym etapie zabawy prosimy dziecko, aby posługując się pisakami lub kredkami dorysowało „coś” do naklejonych elementów, aby powstało konkretne dzieło. Jak najbardziej dziecko może je zatytułować.

Malowanie muzyki

Po wysłuchaniu przez dziecko danego utworu muzycznego zachęcamy je, aby narysowało swoje wyobrażenia, to co czuło słuchając dźwięków, uczuć jakich wówczas doświadczyło itd.

Rysowanie

Prosimy dziecko, aby zaprojektowało, np. ulepszony autobus bądź samolot. Można również wymyśleć wiele innych propozycji dla malucha, ale także zapytać czy samo ma pomysł, jakie przedmioty chciałoby ulepszyć. Potem zróbcie wystawę wspaniałych dzieł maluszka i przyklejcie je np. na ścianę w jego pokoju.

Łączenie obrazków

Wycinamy dziecku różne obrazki przedstawiające przedmioty i obiekty, np. zegar, żelazko, telefon, autobus, aparat fotograficzny, nożyczki, kalkulator, koszyk itd. Dajemy dziecku do wylosowania dwa obrazki i prosimy, aby stworzyło z nich zupełnie nową rzecz o jakimś zastosowaniu, jakiej jeszcze nie ma rzeczywistości. Dziecko może przedstawić swój pomysł za pomocą różnych technik plastycznych.

zdolności przywódcze u dziecimorguefile.com

Zabawy uczące pracy w zespole:

Chusta i piłeczki

Warto wykorzystać kolorową chustę do zabaw, można zastąpić ją prześcieradłem lub kocem. Potrzebne będą również małe piłeczki (około 10). Prosimy dzieci, aby stanęły w kółeczku i by każde chwyciło chustę. Piłeczki wrzucamy na wierzch. Zadaniem dzieci jest współpraca w zespole, aby w taki sposób poruszać chustą, żeby piłeczki nie spadły na ziemię.

Wspólne malowanie

Zastanówcie się całą rodzina co chcielibyście namalować, następnie podzielcie między siebie zadania. Każdy rysuje swój element i wspólnie tworzymy całość obrazu. Zabawę można urozmaicić, poprzez malowanie w ciemnym pokoju. Pamiętajmy, iż każdy powinien mieć chwilę czasu, aby namalować swój element.

Nietypowy spacer

Dzieci stają bardzo blisko siebie, na początek dwójkami i starają się tak zapanować nad krokami, aby swobodnie się poruszać, skręcać i zatrzymywać. Gdy nawiążą współpracę można zachęcić do powiększenia ilości osób w zabawie.

Kształtowanie zdolności przywódczych u dziecka odbywa się przede wszystkim poprzez stymulację pracy w zespole, jak również za sprawą zabaw i gier rozwijających kreatywność w dziecku.

W jakim celu chcielibyście rozwijać zdolności przywódcze u swoich pociech? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlasa integracyjny – zalety, wady
Następny artykułDziecko ciągle narzeka, skarży się – co robić?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here