Noworodki mają niską masę urodzeniową, problem z ssaniem i przełykaniem, czego konsekwencją są problemy z karmieniem, oraz z trudem przybierają na wadze. Z zespołem kociego krzyku wiąże się też obfity ślinotok i zaparcia.

Charakterystyczną cechą tego zespołu jest mikrocefalia – wada rozwojowa charakteryzująca się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki, zwana też małogłowiem. Występuje także mikrognacja, czyli nieprawidłowo mała szczęka i cofnięta bródka. Twarz, o niezwykłej ekspresji, mogącej z czasem się zmieniać, bywa asymetryczna, czasem z z wyraźnymi guzami czołowymi. Rynienka podnosowa i grzbiet noska są krótkie, a jego nasada szeroka i płaska, uszy są dysmorficzne i nisko osadzone. Oczy szeroko rozstawione (hiperteloryzm oczny) ze zmarszczką nakątną- pionowym fałdem skórnym zwykle pokrywającym obydwa przynosowe kąty oka. U osób z zespołem kociego krzyku występują wady serca np. ubytek przegrody międzykomorowej (VSD), ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), przetrwały przewód tętniczy (PDA), tetralogia Fallota. Mają też obniżone napięcie mięśniowe, niepełnosprawność ruchową i opóźniony rozwój motoryczny. Osoby z zespołem kociego krzyku mają niezgrabne, powtarzające się ruchy i bywają nadpobudliwe i agresywne.

Symptomami rzadziej spotykanymi w zespole kociego krzyku są m.in.:zbieżny, rozszczep wargi i podniebienia, malrotacja jelit, malformacje nerek (tj. nerka podkowiasta, wodonercze) przepuklina pachwinowa, klinodaktylia, syndaktylia, stopa końsko-szpotawa, płaskostopie. U płci męskiej pojawia się spodziectwo i wnętrostwo – umieszczenie jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie.

Płeć żeńska osiąga dojrzałość płciową, rozwijają się u niej drugorzędne cechy płciowe i regularnie miesiączkuje. Narządy płciowe także rozwijają się prawidłowo, za wyjątkiem wystąpienia macicy dwurożnej. U mężczyzn jądra zazwyczaj są małe, ale zdolne do wytwarzania plemników.

Za pomocą komunikacji niewerbalnej osoby z Cri du Chat mogą się porozumiewać z otoczeniem. Korzystnie dobrana rehabilitacja, pomoc pedagogiczna i zaangażowanie bliskich, ułatwiają chorym uzyskanie względnej samodzielności.

Zetknęliście się kiedyś z zespołem kociego krzyku? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZespół Klinefeltera – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułZespół Angelmana – przyczyny, objawy, leczenie

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here