Edukacja Fundacja Nauki Polskiej - co to jest, czym się...

Fundacja Nauki Polskiej – co to jest, czym się zajmuje?

-

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej powstała w 1991 roku. Zaliczana jest do jednych z największych organizacji pozarządowych non profit. Środki finansowe, którymi dysponuje przeznaczone są na realizację celów statutowych, związanych ze wspieraniem nauki. Nie pochodzą one z środków budżetowych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest koordynatorem wielu ciekawych projektów badawczych, przeznaczonych dla przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Znajduje się tam lista aktualnie trwających konkursów. Co ważne, rozdzielanie środków finansowych, mających na celu wspieranie rozwoju nauki w Polsce odbywa się w ramach konkursu (subwencje, nagrody, stypendia), w oparciu o metodę peer-review, czyli ocenę osiągnięć uczestników konkursów Fundacji przez naukowców. Warto pamiętać, że chcąc aplikować o te granty należy dysponować udokumentowanym dorobkiem naukowym, np. publikacje czy udział w badaniach.

Od 1992 roku przyznawane są Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jej laureatami są wybitni uczeni, którzy swoją naukową działalnością wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny Polski i świata. Od 2011 roku Nagrodę można otrzymać w czterech obszarach tematycznych. Są to: nauki o życiu i o Ziemi, nauki chemiczne i o materiałach, nauki matematyczno-fizyczne i inżynierskie oraz nauki humanistyczne i społeczne. Do konkursu mogą zostać zgłoszone także osoby, które mieszkają poza granicami kraju (posiadają udokumentowane kontakty naukowe z Polską) oraz obcokrajowcy (warunkiem jest udokumentowanie osiągniecia dokonanego na terenie RP lub zajmujący się tematyką polską). Fundacja przyznaje również Polsko-Niemiecką Nagrodę Copernicus. Jej laureatami są osoby zaangażowane w budowanie współpracy naukowej pomiędzy Polską i Niemcami.

Uwaga!

Fundacja na rzecz Nauki angażuje się w działalność wydawniczą poprzez finansowanie oraz współfinansowanie publikacji naukowych. Oprócz tego prowadzi również działalność międzynarodową. W jej ramach współpracuje z kilkunastoma placówkami naukowymi spoza granic Polski.

Czy mieliście jakąś styczność z Fundacją Nauki Polskiej? W jakich okolicznościach? Dajcie znać w komentarzu.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Naleśniki z pieczarkami – przepis

Naleśniki z pieczarkami doskonale smakują podawane na ciepło, jak i na zimno. Dla wielbicieli pieczarek do tego dania polecamy również sos pieczarkowy.

Jak dobrać włóczkę do szydełka lub drutów?

Schematy robótkowe w Internecie czy czasopismach przeważnie każą stosować włóczki niedostępne w Polsce albo też bardzo drogie. Można zastąpić je innymi, jednak należy pamiętać o paru zasadach.

Zobacz też

Środki antykoncepcyjne – skuteczność

Wybierając najodpowiedniejszą dla siebie metodę antykoncepcyjną należy przede wszystkim skupić się na swoich potrzebach i prowadzonym trybie życia.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: