Ludzie nie odbierają świata jednakowo, co wskazuje na ich indywidualność, ale co może być pewnym utrudnieniem. Klasa szkolna jest grupą osób z różnymi stylami uczenia się. Niestety treści i sposób ich podawania jest dla wszystkich jednakowy. Przyjrzyjmy się jednej z wielu zasad: słuchamy nauczyciela. Oczywista reguła, ale dla wzrokowców trudna w przyswajaniu treści. Niektórzy żeby móc skupić się na słuchaniu, muszą jednocześnie rysować coś na kartce lub gryzmolić, co zwykle jest niedopuszczalne podczas wypowiedzi nauczyciela. Stąd wiele zgrzytów i wyniki nauczania, które w innych warunkach byłyby dużo lepsze.

Wyróżnia się cztery style uczenia się: wzrokowy, słuchowy, czuciowy i kinestetyczny. Każdy z nich ma swoją specyfikę, przede wszystkim preferowaną metodą zdobywania wiedzy. Wzrokowcom pomagają barwne, przejrzyście skonstruowane notatki, słuchowcom mówienie na głos lub treści nagrane na magnetofonie lub płycie CD, kinestetycy osiągają najlepsze wyniki przez działanie w ruchu, czuciowcy uczestnicząc w eksperymentach. Zmysły dominujące warunkują sposób, w jaki dana osoba powinna się uczyć.

Sposobem sprawdzenia stylu uczenia się, jaki posiadamy, jest wykonanie testu. „Test pozwalający ustalić odpowiadający Ci styl uczenia się” zawiera pytania zmierzające do ustalenia zmysłu (bądź zmysłów) dominującego. Pytania dotyczą różnych sytuacji życiowych, mamy więc niejako obraz funkcjonowania danego typu. Poniżej przykładowe pytania do testu, który jest dostępny w Internecie:

– „Gdy spotykasz nieznaną ci osobę, na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności?”

– „Gdy uczysz się czegoś nowego, w jaki sposób robisz to najchętniej?”

-„Wróć pamięcią do jakiegoś szczęśliwego momentu ze swojego życia. Przez chwilę spróbuj przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów związanych z tym wydarzeniem. Jakie wspomnienia utkwiły ci w pamięci?”

Po wypełnieniu testu zliczamy wszystkie odpowiedzi a, b, c, d. Po zliczeniu dowiadujemy się, jaki styl uczenia się jest w naszym przypadku dominujący. Oczywiście, może zdarzyć się, że w wynikach otrzymamy po równo dwa, a nawet trzy style. Tym lepiej! Mamy wtedy więcej możliwości w wyborze metody nauki.

Jaki jest Wasz styl uczenia się? Jakie metody pomagają Wam najbardziej w zapamiętywaniu? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sprawdzić dominującą półkulę?
Następny artykułStyle uczenia się – wzrokowiec

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here